Jest wyrok w sprawie kredytu w CHF

opublikowano: 14-10-2019, 10:50
aktualizacja: 14-10-2019, 11:24

Sąd Apelacyjny uchylił wyrok stwierdzający nieważność umowy kredytu indeksowanego do CHF, ale zdecydował jednocześnie, że jest to umowa w złotym.

Sąd uznał, że klauzula indeksacyjna jest abuzywna, ale stwierdził, że nie jest to postanowienie główne umowy, w związku z tym wyjęcie tej klauzuli nie powoduje, że umowa jest nieważna.

Zobacz więcej

Agencja Wschód - FORUM

Sąd zgodził się natomiast z wyrokiem Sądu Okręgowego, że Getin Noble Bank musi oddać klientkom 28 tys. franków (110 tys. zł) jakie zapłaciły z tytułu rat. Ten kredyt, który pozostał, jest kredytem złotowym.  

Wyrok nie precyzuje, według jakiej stawki kredyt ten będzie oprocentowany - zostanie to ustalone w toku kolejnego postępowania. Może to być stawka LIBOR lub kredyt w ogóle może nie posiadać oprocentowanie.

Klientki w 2008 r. zaciągnęły kredyt o wartości 146 tys. zł (przeliczony na franki). Do tej pory spłaciły ponad 170 tys., ale według obecnego kursu franka pozostało im do spłaty jeszcze 140 tys. zł.

W pierwszej instancji sąd stwierdził nieważność umowy kredytu z uwagi na zamieszczenie w niej abuzywnego mechanizmu indeksacji oraz sprzeczność z naturą zobowiązań ustalenia kwoty kredytu do zwrotu samodzielnie przez bank.

Na wyrok negatywnie reaguje kurs Getin Noble Banku, a także Banku Millennium, który ma w portfelu dużo kredytów indeksowanych.

 

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy