Jordan: SNB nie utrzymuje sztucznie niskiego kursu franka

opublikowano: 23-11-2017, 18:28
aktualizacja: 23-11-2017, 18:28

Prezes Thomas Jordan zapewnia, że bank centralny Szwajcarii nie utrzymuje sztucznie niskiego kursu franka szwajcarskiego w celu wspierania krajowych eksporterów.

- Nasza polityka monetarna, ujemne stopy procentowe i gotowość do interwencji na rynku walutowym w sytuacji kiedy to konieczne, nie jest zaprojektowana by dać Szwajcarii nieuczciwą przewagę w handlu międzynarodowym, aby zwiększać nadwyżkę obrotów bieżących w merkantylistycznym sensie – powiedział Jordan w czwartek w Bazylei.

Zobacz więcej

Thomas Jordan

Bloomberg

Stwierdził, że działania SNB to „konieczna odpowiedź na nadmierną presję na franka szwajcarskiego z powodu jego statusu bezpiecznej przystani z zamiarem zapewnienia stabilności cen”.

- Ostatecznie frank szwajcarski pozostaje wysoko wyceniany, nawet jeśli, na pierwszy rzut oka, rachunek obrotów bieżących sugeruje inaczej – powiedział prezes SNB.

Jordan podkreślił, że jeśli nadwyżka byłaby wynikem zbyt słabego franka, powinna być „stabilna korelacja” między zmianą kursu waluty i nadwyżką na rachunku obrotów bieżących. Tymczasem dane pokazują, że tak nie jest, stwierdził prezes SNB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Jordan: SNB nie utrzymuje sztucznie niskiego kursu franka