JP Morgan: wartość bitcoina może teoretycznie wzrosnąć do 146 tys. USD

opublikowano: 05-01-2021, 08:03

Bitcoin ma potencjał znaczącego dalszego wzrostu wartości w dłuższej perspektywie czasu i będzie konkurował ze złotem o pieniądze inwestorów, ocenia JP Morgan Chase & Co.

Stratedzy największego amerykańskiego banku uważają, że kapitalizacja bitcoina, wynosząca obecnie ok. 575 mld USD, może wzrosnąć jeszcze 4,6-krotnie, co oznaczałoby osiągnięcie przez kryptowalutę teoretycznie kursu 146 tys. USD. Oznaczałoby to zrównanie się inwestycji w bitcoina z inwestycjami w złoto dokonanymi za pośrednictwem ETF, sztabek i monet. Stratedzy JP Morgan podkreślają, że realizacja takiego scenariusza uzależniona jest od tego, czy zmienność notowań bitcoina w dłuższej perspektywie będzie zbliżać się do zmienności notowań złota, co przyciągnęłoby coraz więcej inwestorów instytucjonalnych.

- Zastępowanie złota jako „alternatywnej” waluty implikowałoby duży wzrost bitcoina w dłuższym terminie – głosi raport banku, którego autorzy nie spodziewają się jednak szybkiej konwergencji zmienności notowań bitcoina i złota. – To implikuje, że teoretyczna cena bitcoina powyżej 146 tys. USD powinna być uważana za cel długoterminowy, a nie cel na ten rok – dodaje.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W poniedziałek bitcoin zanotował największy procentowy od marca i największy pod względem wartości w historii spadek kursu po tym jak podczas weekendu po raz pierwszy przekroczył 34 tys. USD i doszedł do rekordowych 34544,94 USD. Obecnie najpopularniejsza kryptowaluta tanieje o 5,2 proc. do 31141,68 USD.

- Nie możemy wykluczyć możliwości, że obecna mania spekulacyjna wyniesie cenę bitcoina w obszar konsensusu wynoszącego 50-100 tys. USD, ale uważamy, że taki jej poziom nie będzie możliwy do utrzymania – napisali stratedzy JP Morgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane