JSW rusza z produkcją koksu w Koksowni Przyjaźń

DI
opublikowano: 15-04-2011, 09:49

Dziś rozpoczyna się produkcja koksu w  zmodernizowanej baterii koksowniczej nr 1 w Koksowni Przyjaźń należącej do  Jastrzębskiej Spółki Węglowej. "Tym samym do użytku oddana zostaje jedna z  najnowocześniejszych baterii nie tylko w Polsce, ale i Europie" - informuje JSW. Wartość inwestycji wyniosła 270 mln zł.

Dziś rozpoczął się drugi etap rozruchu baterii, tj. proces produkcyjny, którego celem jest stopniowe zwiększanie produkcji do września tego roku, tak aby nominalne roczne zdolności produkcyjne baterii wyniosły ponad 700 tys. ton i pozwoliły na osiągnięcie od roku 2018 zdolności produkcyjnych Koksowni na poziomie 3,3 mln ton rocznie.

Pierwszym etapem uruchomienia baterii był rozruch technologiczny, który rozpoczął się 4 stycznia 2011 r. Jego głównym celem było rozgrzanie baterii do temperatur umożliwiających koksowanie węgla, a więc przetwarzanie go w koks, który jako produktu finalny wykorzystywany jest w produkcji stali. 

– Dziś oddajemy w Koksowni Przyjaźń jeden z najnowocześniejszych obiektów w europejskim sektorze koksowniczym. Wykorzystywanie najnowszych technologii w tradycyjnym sektorze jakim jest wydobycie węgla i produkcja koksu, to dziś już norma. Dzięki temu jednak nasza pozycja konkurencyjna znacząco się poprawia i możemy zwiększać efektywność i elastyczność działania.  To ma wymierne korzyści w postaci niższych kosztów i lepszych jakościowo produktów. Niezwykle istotny jest oczywiście aspekt ochrony środowiska. Nowa bateria spełnia bowiem najwyższe standardy w tym zakresie -  mówi Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Uruchamiana bateria spełnia najwyższe standardy efektywności oraz ekologiczne. Zastosowane na baterii nr 1 nowoczesne instalacje i urządzenia spełniają wymogi najlepszych dostępnych technik (best available techniques) oraz rygorystyczne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń i ochrony środowiska obowiązujące w Unii Europejskiej. Całość procesu przeróbki węgla na koks jest zautomatyzowana i sterowana poprzez systemy informatyczne.

Wartość inwestycji związanych z modernizacją baterii oraz obiektów powiązanych tzn. maszyn piecowych, instalacji odpylania czy sterowania i automatyki wyniosła 270 mln zł. Całość została sfinansowana ze środków własnych.

- Doświadczenie, które zdobyliśmy podczas modernizacji baterii nr 1 ma ogromne znaczenie. To z pewnością zaprocentuje i pozwoli na szybsze i efektywniejsze przeprowadzenie podobnych procesów kiedy zapadną ewentualne decyzje dotyczące modernizacji kolejnych baterii – mówi Edward Szlęk, prezes Koksowni Przyjaźń.

Proces modernizacji trwał niecałe 2 lata. Jego rozpoczęcie nastąpiło w maju 2008 r. Nad modernizacją pracowała Służba Inwestycji Koksowni Przyjaźń, zatrudniając szereg firm zewnętrznych. Najszerszy zakres robót wykonywała spółka PIECEXPORT-PIECBUD S.A. w Dąbrowie Górniczej.

Od strony technologicznej proces nadzoruje Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza, a od strony ekologicznej, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk. Modernizację zaprojektowało Biuro Projektów Koksoprojekt z Zabrza.

W Koksowni Przyjaźń funkcjonowały dotychczas 4 baterie koksownicze: 1 nowa bateria nr 5, zbudowana w latach 2006 – 2007 i 3 zbudowane w latach 80. ubiegłego wieku. Łączna zdolność produkcyjna tych baterii wynosiła 2,6 mln ton koksu rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / JSW rusza z produkcją koksu w Koksowni Przyjaźń