Już weekend?

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 26-11-2020, 11:00

Dziś w USA Dzień Dziękczynienia i w takim środowisku o większą zmienność na rynku może być trudno. Ze względu na długi weekend w środę mieliśmy do czynienia z kumulacją publikacji ze Stanów i zarówno w czwartek, jak i w piątek, kalendarium makroekonomiczne pozostaje całkowicie puste.

Środowa sesja nie należała już do najciekawszych, bowiem widać było, że perspektywa dni wolnych nie zachęcała do większych przetasowań. Taki stan rzeczy może utrzymać się w horyzoncie do przyszłego tygodnia, a główne indeksy w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji związanej z pandemią i perspektywą szczepień będą stabilizować się w pobliżu ostatnich szczytów.

Patrząc na coraz bliższą perspektywę rozpoczęcia szczepień, start procesu przekazywania władzy w USA oraz nadzieje na impuls fiskalny byczo nastawieni inwestorzy mogą pozostawać w dobrych nastrojach. Środowe minutki z ostatniego posiedzenia Fed, nie niosły za sobą wielu informacji jeśli chodzi o możliwość dalszych ruchów ze strony amerykańskich bankierów centralnych. Podobnie wiele nowego nie wniosły dane o PKB, które okazały się praktycznie identyczne jak pierwszy szacunek. Kolejne godziny na rynkach finansowych powinny upływać pod znakiem senności. Notowania kontaktu terminowego na S&P; 500 utrzymują się w okolicy 3630 pkt., niemiecki Dax notowany jest blisko 13300 pkt.

Dolar wciąż znajduje się pod presją, wraz z tym jak spada awersja do ryzyka, a kurs EURUSD wyszedł wczoraj powyżej 1.19. Patrzą na zmienność w gronie G10 pozostaje ona dziś kosmetyczna. Na uwagę zasługuje tylko zyskujący na wartości japoński jen przed jutrzejszymi danymi o inflacji, które mogą wskazać na nasilenie się presji deflacyjnej. Kurs USDJPY spada bowiem w kierunku 104.

Na rynku surowcowym notowania ropy kreśliły wczoraj nowe popandemiczne szczyty powyżej 46 USD w przypadku odmiany WTI. Dziś widzimy realizację zysków, a pierwsze wsparcie to teraz rejon 43 USD za baryłkę. Patrząc jednak na oczekiwania związane ze szczepionką i nadzieje na normalizację popytu w 2021 roku notowania czarnego złota mają jeszcze szanse podążać dalej w kierunku 50 USD za baryłkę. Kluczowe w tej kwestii będzie jednak to co zrobi kartel OPEC, czy obecny poziom produkcji zostanie utrzymany w pierwszej połowie przyszłego roku, czy tak jak zakładało majowe porozumienie producentów limity zostaną poluzowane. Jeśli tak o dalsze wzrosty na rynku ropy może być trudno.

Złoto natomiast broni wsparcie na 1800 USD za uncję, niemniej jednak w ostatnich dniach postrzegane było jako tradycyjna bezpieczna przystań, a powrót do wzrostów cen akcji może skutkować pogłębieniem tego zakresu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane