Kamień u szyi padających firm

opublikowano: 09-12-2020, 18:21

Kto zawrze układ z wierzycielami, żeby ratować się przed bankructwem, straci prawo do startu w przetargach. Może to dotyczyć ponad 2,1 tys. firm.

1 stycznia 2021 r. wejdą w życie bardzo niekorzystne przepisy dla przedsiębiorców walczących o życie. Firmy, które szukając ratunku przed upadłością zgodzą się na restrukturyzację zadłużenia i doprowadzą do układu z wierzycielami, wypadną na 3 lata udziału w zamówieniach publicznych. Będzie to kolejna przesłanka do wykluczenia z przetargów, obok znajdowania się w trudnej sytuacji finansowej grożącej upadłością.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowa regulacja podważy sens restrukturyzacji sądowej w branżach, które są skoncentrowane na zamówieniach publicznych, czyli np. w budowlance. Zmiana uderzy głównie w małe i średnie firmy.

- Przepisy, które wejdą w życie od nowego roku, zwiększą liczbę upadłości na skutek braku możliwości zawarcia układu z wierzycielami. Dyskryminują również przedsiębiorców, którzy mają takie układy w stosunku do tych, którzy ich nie zawarli. Ta kontrowersyjna przesłanka wykluczenia z przetargów nie powinna być wprowadzana – uważa Katarzyna Kuźma, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Potrzebna reakcja
Potrzebna reakcja
Resort rozwoju, którym kieruje wicepremier Jarosław Gowin, mógłby wykazać się dbałością o los małych i średnich firm - znieść przepisy dyskryminujące zawieranie układów z wierzycielami.

Nowa regulacja będzie więc dodatkową karą dla niewypłacalnych firm, które dogadają się z wierzycielami, aby stanąć na nogach. Może też niekorzystnie wpłynąć na atrakcyjność postępowań restrukturyzacyjnych, które od pewnego czasu są coraz popularniejszą metodą ratunku przed upadłością. W tym roku od stycznia do listopada układ z wierzycielami w ramach postępowania restrukturyzacyjnego osiągnęło w całym kraju 656 firm. Od 2016 r. (start restrukturyzacji) do końca listopada 2020 r. dokonało tego łącznie ponad 2,1 tys. przedsiębiorców. W 2019 r. było 465 firm, w 2018 r. tyle samo, w 2017 r. - 348 a w 2016 r. - 212.

W tym roku najwięcej restrukturyzacji (235) dotyczyło indywidualnych działalności gospodarczych, następnie spółek z o o. (209), gospodarstw rolnych (99), spółek akcyjnych (61), spółek komandytowych (25) i spółek jawnych (21).

Co piąta restrukturyzacja ma miejsce w woj. mazowieckim. Liderem jest branża handlowa, w której przeprowadzono ponad 18 proc. restrukturyzacji (119). Na drugim miejscu plasuje się rolnictwo i leśnictwo (118), a na trzecim przetwórstwo przemysłowe (118). Branża budowlana, szczególnie „żyjąca” z przetargów publicznych, plasuje się na czwartej pozycji w restrukturyzacji (65 firm). Tuż za nią z 57 restrukturyzacjami, znajduje się transport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane