Czytasz dzięki

Kanadyjska spółka chce ponownie otworzyć znaną brytyjską kopalnię

opublikowano: 18-05-2018, 15:21
aktualizacja: 18-05-2018, 15:22

Kanadyjska spółka Strongbow Exploration, która próbuje ponownie otworzyć jedną z najbardziej kultowych kopalni w Wielkiej Brytanii, planuje wejść do notowań na giełdę w Londynie w przyszłym miesiącu.

Firma z siedzibą w Vancouver chcąca ponownie uruchomić produkcję w kopalni cyny South Crofty w Kornwalii, w południowo-zachodniej Anglii, złożyła wniosek o przyjęcie na mniej uregulowany rynek AIM w Londynie. Spodziewa się, że jej akcje zostaną włączone do obrotu w czerwcu.

Strongbow kupił South Crofty, kopalnię w której znajduje się około 30 000 ton metrycznych cyny w 2016 r. Została ona zamknięta dwie dekady temu, kończąc okres wydobywania tego surowca w Kornwalii, który trwał od epoki brązu i był wspominany już w pismach Herodota w starożytnej Grecji. Dotychczasowe wysiłki inwestorów zmierzające do ożywienia działalności w tej kopalni podejmowane od 2001 r. kończyły się fiaskiem.

Koncern Strongbow stwierdził, że będzie musiał zebrać około 25 mln funtów (34 mln USD) w ciągu najbliższych 18 miesięcy, aby dojść do etapu, w którym może podjąć decyzję o ponownym uruchomieniu produkcji. Ceny cyny wzrosły o ponad 40 procent od początku 2016 r.

Kopalnia, w której początek produkcji datowany jest na XVI wiek, jest obecnie zalana około 4,5 mln litrów skażonej wody, która będzie musiała być wypompowana i oczyszczona.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane