Kaplan: trzy podwyżki stóp bardzo możliwe

opublikowano: 08-02-2018, 13:33

Amerykańska Rezerwa Federalna prawdopodobnie będzie stopniowo odchodzić od polityki akomodacyjnej i może podnieść stopy trzy razy w tym roku, uważa Robert S. Kaplan, szef Fed z Dallas, donosi Reuters.

Kaplan stwierdził, że ostatnia zmienność rynku sama w sobie nie wystarczy, aby zmienił swój scenariusz bazowy, chociaż jest "bardzo ostrożny" w odniesieniu do silnych turbulencji i chciałby zbadać, czy ma ona jakikolwiek wpływ na realną gospodarkę.

Robert Kaplan, szef Fed z Dallas
fot. Bloomberg

W tym momencie nie widzę, żeby to dostosowanie rynku przełożyło się na warunki finansowe - ale będę uważnie obserwować" – powiedział Kaplan, który jest niegłosującym członkiem FOMC podczas pobytu we Frankfurcie.

Fed podwyższył stopy trzykrotnie w zeszłym roku, a ostatni ruch o 0,25 punktu miał miejsce w grudniu.

Amerykańskie akcje znalazły się w ostatnich dniach pod obstrzałem i dosięgła je głęboka wyprzedaż z obawy, że rosnąca inflacja płacowa może zmusić Fed do szybszego zacieśnienia polityki.

Kaplan powiedział, że każde usunięcie bodźca akomodacyjnego byłoby dokonywane stopniowo i cierpliwie.

Szybki wzrost i niskie bezrobocie są kluczowymi argumentami za zacieśnieniem polityki, a Kaplan przewiduje, że stopa bezrobocia w tym roku może spaść poniżej 4 procent. To wartość przekraczająca poziom tzw. pełnego zatrudnienia.

Wzrost najprawdopodobniej osiągnie najwyższy poziom w tym roku i może nieco zwolnić w przyszłym roku, i  2020 r. – wyjaśnia Kaplan.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane