Karta podatkowa: co zmieni się w 2023 r.

opublikowano: 04-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tylko firmy będące na karcie podatkowej w 2021 r., które nie utraciły prawa do jej stosowania, będą mogły nadal korzystać z tej formy opodatkowania. Warto wiedzieć, że stawka wzrośnie o ok. 13,3 proc.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • na czym polega karta podatkowa?
  • jak zmienią się stawki karty podatkowej w 2023 r.?
  • kto może skorzystać z karty podatkowej w przyszłym roku?

Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania. Polega na odprowadzaniu do fiskusa co miesiąc stałej zryczałtowanej kwoty tej daniny, która nie zależy od dochodów firmy i jej kosztów. W przeciwieństwie do innych podatników, kartowicze nie muszą prowadzić ewidencji przychodów i wydatków ani ksiąg rachunkowych. Ponadto przedsiębiorcy na karcie nie składają zeznań podatkowych, jedynie roczne deklaracje o opłacanej składce zdrowotnej.

Zmiany w 2023 r.

W przyszłym roku z karty podatkowej skorzystać mogą wyłącznie firmy, które kontynuują opodatkowanie w takiej formie po 31 grudnia 2021 r. i nie zrezygnowały z niej ani nie utraciły prawa do jej stosowania. Zatem zarówno nowi, jak i zmieniający formę opodatkowania przedsiębiorcy nie mogą wybrać w przyszłym roku tej opcji.

W Monitorze Polskim z 29 listopada opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie stawek karty podatkowej w 2023 r. Wynika z niego, że wzrosną one o ok. 13,3 proc. Są zmieniane w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Wybrane stawki

To oznacza, że np. złotnik-jubiler, niezatrudniający pracowników i świadczący usługi w miejscowości liczącej powyżej 50 tys. mieszkańców, dzięki karcie podatkowej zapłaci fiskusowi w 2023 r. 603 zł miesięcznie - w 2022 r. jest to 533 zł. Z kolei przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie mechaniki maszyn biurowych, jeśli nie zatrudnia specjalistów, poniesie w przyszłym roku koszty miesięczne - w zależności od wielkości gminy - od 313 do 389 zł. W tym roku płaci od 277 do 344 zł. Natomiast podatnicy niemający pracowników i świadczący usługi kosmetyczne zapłacą w 2023 r. nawet 206 zł miesięcznie, a firmy sprzątające w miejscowościach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców – 362 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane