Kawa i kakao walczą o wzrosty

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 10-12-2008, 08:35

Ceny kakao już od ponad miesiąca starają się zachowywać inaczej niż rynek, co nie jest proste, mając na uwadze bardzo silną presję na spadki na całym rynku surowcowym.

Sytuacja w przypadku kakao jest jednak wyjątkowa (o czym już pisaliśmy) – ze względu na chorobę i niesprzyjające warunki pogodowe plony z Afryki Zachodniej będą mniejsze i przewidywana nadwyżka zmieni się w deficyt. Na początku grudnia cena tony wzrosła na moment do poziomu 2320 USD, powyżej szczytów z końca listopada, co daje nadzieję na próbę sforsowania oporu będącego 50% zniesieniem spadków z okresu wrzesień-październik (2328 USD). Wyjście wyżej oznaczałoby szansę na dalsze wzrosty, przynajmniej do 2435 USD. W nieco innej sytuacji jest kawa, ale tu również jest szansa na wzrosty. Po silnych spadkach z poprzedniego tygodnia, początek tego przynosi odreagowanie i notowania zatrzymują się na oporze 110,50 USD za 100 funtów. Pokonanie tego poziomu dawałoby szanse na większe odbicie. Jako argument, strona popytowa może użyć informacji Wietnamu (jednego z największych producentów kawy), iż produkcja w tym kraju spadnie o 4%.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kawa i kakao walczą o wzrosty