Każdy ma swoje zastosowanie

Marcin Złoch
17-05-2006, 00:00

Łącza radiowe są stosowane tam, gdzie nie ma można doprowadzić światłowodu lub wymagana jest mobilność użytkowników.

— Łącza radiowe są dobrą i tańszą alternatywą w stosunku do budowy łączy kablowych — twierdzi Marcin Kotlarski, dyrektor działu zarządzania produktami GTS Energis.

Paweł Rytt, menedżer produktu w NASK, jest zdania, że trudno jest przypisać określoną technologię bezprzewodową do konkretnego rodzaju działalności gospodarczej, ponieważ wszystkie standardy uzupełniają się nawzajem.

— Przypisanie jakiejś technologii do typu firm czy branż byłoby zbytnim uproszczeniem — na ten problem należałoby spojrzeć raczej od strony funkcjonalności. W zależności od tego, jaką rolę ma w danej firmie odegrać transmisja bezprzewodowa, stosuje się odpowiednią technologię — twierdzi Paweł Rytt.

Wewnątrz korporacji

Z punktu widzenia potrzeb pojawiających się w przypadku transmisji korporacyjnej — wykorzystującej technologie bezprzewodowe między rozproszonymi oddziałami firmy — obecnie w Polsce dominuje technologia LMDS, posiłkująca się radioliniami instalowanymi w miejscach o ubogiej infrastrukturze teleinformatycznej.

Coraz dzielniej z LMDS zaczynają konkurować systemy z grupy standardów IEEE 802.16x — m.in. wprowadzany przez NASK system VectaStar, produkowany przez firmę Cambridge Broadband, która jest członkiem WiMax Forum.

— W przypadku tego systemu — w przeciwieństwie do systemów LMDS — nie jest konieczna bezpośrednia linia widoczności między stacją bazową a terminalem. Ponadto sieć działa na znacznie większych dystansach oraz — ze względu na częstotliwość, w jakiej pracuje — jest znacznie bardziej odporna na zakłócenia; również czynniki pogodowe nie wpływają na pogorszenie transmisji —informuje Paweł Rytt.

Życie wewnętrzne

Z punktu widzenia komunikacji bezprzewodowej realizowanej w obrębie jednej lokalizacji, biura, oddziału czy w przypadku komunikacji wewnątrz jednego budynku najbardziej powszechnym standardem jest Wi-Fi. Dzieje się tak ze względu na niskie koszty tego systemu, łatwość instalacji oraz pracę w nielicencjonowanym paśmie radiowym. Z kolei moduły typu Bluetooth i Zig Bee znajdują zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach osobistych. Dają one możliwość nawiązania bezprzewodowej transmisji między komputerami, palmtopami, telefonami komórkowymi, drukarkami. Jeśli chodzi o zastosowanie danej technologii w konkretnym biznesie czy branży, to przykładowo można podać, że systemy LMDS i IEEE 802.16x znajdują zastosowanie u dużych operatorów telekomunikacyjnych, zaś Wi-Fi najczęściej jest używane przez lokalnych dostawców internetu. Z kolei technologie bezprzewodowe, z grupy tzw. osobistych, zdają egzamin w przypadku firm spedycyjnych: informacje o stanie magazynowym są bezprzewodowo przesyłane do handheldów i palmtopów.

— Wi-Fi to przede wszystkim łączność w obrębie biura, zastępująca tradycyjne sieci firmowe oparte na rozwiązaniach kablowych, świetnie sprawdzająca się np. w instalacji pod telefonię VoIP; zapewnia pracownikom mobilność w obrębie budynku. GPRS to synonim mobilności sprawdzający się w zastosowaniu poza biurem, gdy ilości przesyłanych danych nie są zbyt duże. LMDS, WiMax oraz technologie radioliniowe i łącza satelitarne sprawdzają się w zastosowaniach dla całych biur, gdzie co najmniej kilku pracowników równocześnie korzysta z internetu i transmisji — przekonuje Piotr Osiadacz, kierownik grupy produktów i analiz Crowley Data Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Każdy ma swoje zastosowanie