KE chce "większej synergii" między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym

  • PAP
opublikowano: 22-02-2021, 13:25

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek plan "zwiększenia synergii" między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym. Inicjatywa ma służyć zwiększeniu przewagi technologicznej Wspólnoty na świecie.

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej
fot. Bloomberg

"Dzięki Europejskiemu Funduszowi Obronnemu mamy duży potencjał synergii między innowacjami w dziedzinie przestrzeni kosmicznej, obronności oraz cywilnych badań naukowych i innowacji. Jest to nam potrzebne w przypadku szeregu technologii krytycznych" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za cyfryzację.

"Ten plan działania stanowi systematyczne i metodologiczne podejście do synergii w zakresie technologii krytycznych we wspomnianych trzech dziedzinach. Chodzi o to, by innowacje były systematycznie tak projektowane, by znajdowały wiele zastosowań. Należy też wykorzystać ogromny potencjał naukowców i start-upów w zakresie innowacji" - zaznaczyła Vestager.

Wtórował jej komisarz UE ds. spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton, według którego zapewnienie silnej synergii sprawi, że Europa nadal będzie wyznaczać światowe standardy. "Zmniejszy to również naszą zależność w dziedzinie technologii krytycznych i wzmocni wiodącą pozycję w przemyśle, co jest nam potrzebne do wyjścia z kryzysu" - zaznaczył.

Główne cele przedstawionego programu to zwiększanie komplementarności pomiędzy odpowiednimi programami UE obejmującymi badania naukowe, rozwój i wdrażanie. Ma on też zachęcać do przydzielania środków unijnych na badania naukowe i rozwój, również w dziedzinie obronności i przestrzeni kosmicznej, które mogą przynieść korzyści gospodarcze i technologiczne zwykłym ludziom (tzw. produkty spin-off). Łatwiejsze ma być również wykorzystywanie wyników badań naukowych prowadzonych w przemyśle cywilnym do celów obronności.

W związku z tym UE zamierza wspierać innowacje pochodzące ze start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji badawczych i technologicznych poprzez m.in. stworzenie sieci inkubatorów innowacyjności.

Komisja Europejska uruchomi też "projekty przewodnie" w dziedzinie technologii dronów, bezpiecznej łączności i zarządzania ruchem w przestrzeni kosmicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane