Czytasz dzięki

KE na przełomie marca i kwietnia przeprowadzi audyt ws. mięsa w Polsce

  • PAP
opublikowano: 11-03-2019, 19:01

W dniach 25 marca - 4 kwietnia Komisja Europejska przeprowadzi w Polsce audyt polskiego systemu kontroli produkcji mięsa - poinformowało PAP w poniedziałek źródło w KE.

"Będzie to generalny, szeroki audyt systemu kontroli mięsa, prowadzony nie tylko w rzeźniach" - powiedziało PAP źródło w KE. Nie jest jeszcze znana liczba kontrolerów, którzy przyjadą do Polski, ani szczegółowy harmonogram prac.

Informację, że taki audyt zostanie przeprowadzony, podawała już wcześniej Komisja Europejska. Będzie to druga kontrola dotycząca polskiego mięsa od czasu wybuchu w Polsce afery po stwierdzeniu przypadku nielegalnego uboju.

Sprawa dotyczy nielegalnego uboju chorych krów, który został pokazany 26 stycznia w reportażu "Superwizjera" w TVN24. Odbywał się on w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka.

Wcześniej, po pierwszej kontroli, KE wskazywała, że w jej wyniku stwierdzono m.in. niedociągnięcia w systemie kontroli dotyczącego uboju bydła w Polsce. Była to jednak wstępna ocena, a całościowy raport KE ma być gotowy do końca marca.

KE przekazała Polsce też zalecenia w związku ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju. Znalazły się w nich kwestie dotyczące m.in. identyfikacji i rejestracji zwierząt, kar za nielegalny ubój oraz uszczelnienia systemu nadzoru.

Wcześniej źródła unijne poinformowały PAP, że Komisja Europejska chce od Polski comiesięcznych raportów w sprawie kontroli prowadzonych w rzeźniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane