KE zaleca Hiszpanii poprawienie projektu budżetu na 2016 r.

PAP
opublikowano: 12-10-2015, 20:24

Komisja Europejska zaleciła w poniedziałek Hiszpanii poprawienie projektu budżetu na 2016 rok, aby kraj ten mógł spełnić wyznaczone cele redukcji deficytu finansów państwa. Zdaniem KE projekt władz w Madrycie jest oparty na zbyt optymistycznych prognozach.

W przyjętej w poniedziałek opinii na temat projektu hiszpańskiego budżetu na 2016 r. KE wskazała, że jej wstępne prognozy gospodarcze dla Hiszpanii wskazują, iż w tym roku kraj ten odnotuje deficyt na poziomie 4,5 proc. PKB, w 2016 r. zaś - 3,5 proc. PKB. Oznacza to, że Hiszpania nie wywiąże się w przyszłym roku ze zobowiązania dotyczącego redukcji deficytu poniżej 3 proc. PKB, zgodnie z unijnym Paktem Stabilności i Wzrostu.

"Komisja uważa, że projekt budżetu Hiszpanii może nie spełnić kryteriów Paktu Stabilności i Wzrostu" - powiedział komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici.

"Dlatego Komisja prosi hiszpańskie władze, by ściśle trzymały się ustawy budżetowej na 2015 rok i podjęły niezbędne działania w ramach krajowych procedur budżetowych, aby zapewnić, że budżet na 2016 rok będzie zgodny z Paktem Stabilności i Wzrostu. Komisja zwraca się także do krajowych władz o przekazanie możliwie najszybciej zaktualizowanego projektu budżetu, zawierającego wyszczególnione działania na poziomie regionalnym" - dodał Moscovici, cytując przyjętą przez KE opinię.

Zgodnie z unijnymi zasadami kraje strefy euro muszą dostarczyć do 15 października projekty swoich budżetów narodowych Komisji Europejskiej. Na wydanie opinii KE ma czas do końca listopada, ale może wcześniej zalecić poprawki, jeśli uzna, że plany budżetowe jakiegoś kraju nie pozwolą na spełnienie wymogów dyscypliny finansowej zapisanych w Pakcie Stabilności i Wzrostu.

Hiszpania przekazała do KE swój projekt budżetu przed terminem, bo już 11 września - ze względu na planowane w tym kraju wybory. Rząd w Madrycie przyjął bardziej optymistyczne założenia, niż KE. Założył, że w tym roku deficyt wyniesie 4,2 proc. PKB, a w 2016 roku - 2,8 proc. Kraj ten, dotknięty kryzysem bankowym, jest objęty procedurą nadmiernego deficytu od 2009 r.; w ubiegłym roku deficyt hiszpańskich finansów wyniósł 5,8 proc. PKB.

KE uważa, że prognozy wzrostu gospodarczego w 2016 r., na których hiszpański rząd oparł swój projekt budżetu, wydają się zbyt optymistyczne. Madryt założył, że w przyszłym roku PKB tego kraju wzrośnie o 3 proc. Zdaniem Komisji ze względu na czynniki zewnętrzne, jak przewidywany wzrost cen ropy naftowej oraz spowolnienie w krajach o gospodarkach wschodzących, Hiszpania odnotuje w przyszłym roku wzrost PKB na poziomie 2,7 proc., mniejszy niż zakładany w projekcie budżetu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KE zaleca Hiszpanii poprawienie projektu budżetu na 2016 r.