KGHM ciągnie indeksy w górę, zwyżkę hamują PKN Orlen i Lotos

(Artur Szymański)
10-05-2006, 12:21

Na warszawskiej giełdzie nie doszło do południa do większych zmian w obrazie rynku. Inwestorzy kupują akcje KGHM po kolejnym rekordzie miedzi. WIG20 nie rośnie jednak bardzo mocno, ponieważ w dół ciągną spółki paliwowe.

Na warszawskiej giełdzie nie doszło do południa do większych zmian w obrazie rynku. Inwestorzy kupują akcje KGHM po kolejnym rekordzie miedzi. WIG20 nie rośnie jednak bardzo mocno, ponieważ w dół ciągną spółki paliwowe.

Trzeci kolejny dzień uwaga inwestorów skupia się na walorach miedziowego kombinatu i Biotonu. Akcje KGHM drożeją około 2,5 proc. po tym jak padła bariera 8 tys. USD za tonę czerwonego kruszcu.

Dużym zainteresowaniem cieszą się walory Biotonu, ale inwestorzy nie zdecydowali jeszcze czy kontynuować czy też zakończyć wczorajszą korektę. Początek notowań wskazywał raczej na powrót do wzrostów. Po godzinie kurs rósł o ponad 4,5 proc. W południe jednak dobra passa się skończyła, bo notowania przybrały czerwony kolor.

Wątpliwości nie mają natomiast akcjonariusze spółek paliwowych. PKN Orlen i Lotos tracą solidarnie po około 2 proc. Niewielki wpływ mają bieżące notowania ropy. Wczoraj wszak wartość baryłki płynnego surowca wzrosła, natomiast kursy obu petrochemii – wręcz przeciwnie. Dziś mamy do czynienia z kontynuacją niekorzystnej tendencji.

Nie brakuje jednak dobrych okazji do zarobku, trzeba ich jednak szukać w gronie spółek mniejszej kapitalizacji. Ponad 10 proc. drożeją akcje Skotanu po tym jak spółka otrzymała koncesję Urzędu Regulacji Energetyki na produkcję biopaliw. Niebawem więc spółka rozpocznie budowę stosownych instalacji.

Świetne humory dopisują posiadaczom akcji Projprzemu, dla którego BM BPH wydało rekomendację „kupuj” z ceną docelową 25 zł. Wczoraj za akcję na GPW płacono 22,5 zł. Prognoza analityków BPH zakłada wypracowanie przez Projprzem 5,85 mln zł zysku netto przy przychodach wysokości 152 mln zł. W roku ubiegłym spółka osiągnęła 4,33 mln zł czystego zysku.

Bardzo mocno rosną notowania Drozapolu, po tym jak prezes spółki w rozmowie z „Parkietem” zapowiedział osiągnięcie II kwartale dodatniego wyniku dzięki działalności handlowej. W marcu i kwietniu spółka miała zysk operacyjny. Dodatkowo, bydgoska spółka otrzyma do 1,15 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup maszyn do produkcji zbrojeń budowlanych.

Nie wiedzie się natomiast Elektrimowi i Rafako, które tanieją odpowiednio o 9,5 oraz 4,5 proc. Wczoraj wieczorem Elektrim poinformował o wszczęciu przez komornika (na wniosek przedstawiciela obligatariuszy) postępowania egzekucyjnego i zajęciu udziałów w spółce Port Praski oraz akcji Rafako. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / KGHM ciągnie indeksy w górę, zwyżkę hamują PKN Orlen i Lotos