Kia Motors stara się o kredyt na finansowanie fabryki na Słowacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-02-2005, 13:51

Południowokoreański koncern Kia Motors Corp. rozpoczął starania o uzyskanie kredytu 350 mln euro na częściowe sfinansowanie budowy swoich zakładów na Słowacji - podał w poniedziałek przedstawiciel tej firmy.

Południowokoreański koncern Kia Motors Corp. rozpoczął starania o uzyskanie kredytu 350 mln euro na częściowe sfinansowanie budowy swoich zakładów na Słowacji - podał w poniedziałek przedstawiciel tej firmy.

    "Firma zwróciła się w tej sprawie do 10 międzynarodowych i krajowych banków" - poinformował Koo Jonghae, odpowiedzialny w Kia Motors za międzynarodowe finansowanie.

    "W przyszłym tygodniu wybierzemy instytucje, które udzielą nam pożyczki" - dodał.

    W ubiegłym tygodniu szefowie Kia podali, że koncern planuje w tym roku większą o ponad 50 proc. sprzedaż swoich aut w Europie, aby zrekompensować spadek sprzedaży jego samochodów na krajowym rynku.  W marcu ubiegłego roku Koreańczycy wybrali słowacką Żylinę jako miejsce lokalizacji nowego zakładu Kia. Budowa będzie kosztować koncern 1,1 mld euro, z czego połowa kwoty ma pochodzić z własnych funduszy koncernu, a 200 mln euro z emisji obligacji w 2007 roku.

    "Europejski rynek jest kluczowym punktem w naszej zagranicznej ekspansji, bo Kia Motors w tym regionie rozwija się szybciej niż w innych częściach świata" - powiedział w poniedziałek Koo.  "Budowa zakładów na Słowacji zostanie zakończona w grudniu 2006 roku, a roczna produkcja wyniesie tam 300 tys. aut" - dodał.

    Szefowie Kia spodziewają się, że w 2005 roku koncern sprzeda w Europie 330 tys. swoich aut, wobec 219 tys. w ubiegłym roku.  W 2004 roku udział europejskiego rynku w sprzedaży aut Kia wyniósł 35 proc., w tym roku ma wzrosnąć do 46 proc. - szacują przedstawiciele koncernu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kia Motors stara się o kredyt na finansowanie fabryki na Słowacji