KIG: 39 proc. firm oczekuje poprawy warunków prowadzenia biznesu

Polska Agencja Prasowa SA
22-11-2005, 16:49

39 proc. polskich firm oczekuje poprawy warunków prowadzenia biznesu w 2006 r., ok. 45 proc. nie spodziewa się zasadniczych zmian, zaś ok. 16 proc. uważa, że otoczenie biznesowe w 2006 r. będzie mniej korzystne - wynika z polskiej edycji badania European Economic Survey (EES) 2006.

39 proc. polskich firm oczekuje poprawy warunków prowadzenia biznesu w 2006 r., ok. 45 proc. nie spodziewa się zasadniczych zmian, zaś ok. 16 proc. uważa, że otoczenie biznesowe w 2006 r. będzie mniej korzystne - wynika z polskiej edycji badania European Economic Survey (EES) 2006.

Autorem krajowego badania, zaprezentowanego na wtorkowej konferencji prasowej, jest Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

W ubiegłorocznej edycji badania proporcje rozkładały się podobnie. Jesienią 2004 r. ok. 35 proc. badanych firm spodziewało się poprawy warunków biznesowych w następnym roku, a blisko 18 proc. twierdziło, że takowe ulegną pogorszeniu. Zmian nie przewidywało 47 proc.

Z badania wynika, że ocena warunków do prowadzenia działalności w 2005 r., po trzech kwartałach, wypadła niekorzystnie. Jesienią br. 14,6 proc. badanych uznało, że firmom w mijającym roku faktycznie stworzono warunki wzrostu poprzez poprawę otoczenia biznesowego, natomiast 33 proc. przedsiębiorców odczuło pogorszenie warunków działalności.

Badanie KIG, prowadzone rokrocznie od 2001 r., diagnozuje przy pomocy ankiety nastroje wśród polskich przedsiębiorców i oczekiwania w stosunku do podstawowych wskaźników działalności: obrotów, sprzedaży krajowej, eksportowej, inwestycji i zmian w zatrudnieniu. W tegorocznej edycji badania, przeprowadzonej we wrześniu i październiku br., wzięło udział 2243 przedsiębiorców z całej Polski.

Z polskiej edycji badań EES wynika ponadto, że 64 proc. firm liczy na wzrost całkowitych obrotów w 2006 r., a 8,2 proc. przewiduje ich spadek. Firmy zdecydowanie bardziej liczą na wzrost sprzedaży krajowej w 2006 r. (ok. 59 proc. ankietowanych przedsiębiorstw), aniżeli wzrost eksportu (spodziewa się go blisko 44 proc. ankietowanych).

Nieco mniej optymistycznie niż w ubiegłorocznej edycji badania kształtują się przewidywania dotyczące inwestycji i trendów w zatrudnianiu pracowników. W ubiegłym roku wzrost nakładów inwestycyjnych w 2005 r. planowało ok. 53 proc. firm; obecnie wzrost inwestycji planuje ok. 48 proc.

W tegorocznym badaniu odsetek firm, które planują zwiększać zatrudnienie w przyszłym roku wyniósł 35,4 proc. wobec 9,1 proc. firm, które będą zmniejszały poziom zatrudnienia. W ponad połowie firm (55,6 proc.) nie przewiduje się zmian w poziomie zatrudnienia. Rok temu nieco więcej firm przewidywało wzrost zatrudnienia (39,8 proc.), a mniej zamierzało redukować kadry (8,8 proc.).

Obecny na konferencji doradca ekonomiczny premiera Marek Zuber powiedział: "Przedsiębiorcy informują nas o tym, że choć koszty pracy w Polsce są wysokie, to jej wydajność rośnie". Wyjaśnił, że wniosek ten płynie z faktu, iż większy odsetek firm planuje zwiększenie inwestycji, aniżeli wzrost zatrudnienia.

"Jesteśmy na fali wznoszącej cyklu koniunkturalnego. Teraz zadaniem rządu jest, by ten wzrost utrzymał się i wyniósł nie 2,5 do 3 proc., ale znacznie więcej" - dodał.

Główny analityk WGI Domu Maklerskiego Piort Kuczyński powiedział, że dla polskiej gospodarki kluczowe są dwie kwestie - budowa infrastruktury, zwłaszcza dróg i autostrad, oraz utrzymanie wzrostowej koniunktury w budownictwie. Zaznaczył, że jeśli te warunki zostaną spełnione, to możemy liczyć na wzrost inwestycji i popytu konsumpcyjnego oraz zatrudnienia w polskiej gospodarce.

Eksperci podkreślili, że badania nastrojów w biznesie powinny mieć miejsce nie raz do roku, ale w edycjach miesięcznych, bądź minimum kwartalnych - tak, jak w większości krajów UE i w USA. "Wskaźniki oczekiwań i nastrojów biznesu są dla analityków znacznie ważniejsze niż wskaźniki dotyczące produkcji przemysłowej i dynamiki PKB opisujące przeszłość" - podkreślił Zuber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KIG: 39 proc. firm oczekuje poprawy warunków prowadzenia biznesu