Klienci próbowali wycofać 42 mld USD z upadłego banku SVB

Bloomberg, MD
opublikowano: 11-03-2023, 09:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Silicon Valley Bank (SVB) upadł w piątek dzień po tym jak zaniepokojeni doniesieniami klienci próbowali wycofać z niego łącznie 42 mld USD, informuje Bloomberg.

Upadek banku, który obsługiwał wiele startupów i innowacyjnych firm, oznacza problemy dla nich, a być może także dla amerykańskiej gospodarki. Wśród wielu firm, które ujawniły iż trzymały duże pieniądze w SVB, są m.in. spółki Roku, LendingClub czy Eiger BioPharmaceuticals.

David Paul Morris

Były sekretarz skarbu Lawrence Summer ostrzegł, że konsekwencje upadku banku mogą być poważne jeśli regulatorzy nie przeprowadzą sprawnie jego upadłości.

- Z pewnością będzie miało to bardzo znaczące konsekwencje dla Doliny Krzemowej, ale także dla gospodarki i całego sektora venture capital o ile rząd nie zapewni, że całą sprawa zostanie przeprowadzona szybko i gładko – powiedział Summers.

The US Federal Deposit Insurance Corp. ubezpiecza depozyty w bankach do kwoty 250 tys. USD. W okresowym sprawozdaniu SVB informował, że na koniec 2022 roku ponad 93 proc. jego krajowych depozytów nie było objętych ubezpieczeniem.

Specjalizująca się w technologii streamingu spółka Roku ujawniła, że 26 proc. gotówki i jej ekwiwalentu, czyli ok. 487 mln USD, ma w SVB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane