KNF ostrzega przed ukraińską ofertą

opublikowano: 28-07-2015, 22:00

Nadzór finansowy wpisał na listę ostrzeżeń publicznych kolejną firmę, oferującą krociowe zyski z niejasnych transakcji.

Znane z tracenia pieniędzy klientów firmy, takie jak Amber Gold czy Finroyal, mają nowego towarzysza na publikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) liście ostrzeżeń publicznych. W tym tygodniu wpisano na nią Helix Capital Investments (HCI), czyli podmiot, którego oficjalna siedziba mieści się w Londynie, a korzenie tkwią na Ukrainie.

NIE PO RAZ PIERWSZY:
NIE PO RAZ PIERWSZY:
Andrzej Jakubiak przewodniczący  KNF
Marek Wiśniewski

W Polsce są natomiast inwestorzy, choć nie wiadomo, jak wielu. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na „przyjmowaniu wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem bez zezwolenia”, trafiło do kieleckiej Prokuratury Okręgowej. Co na to przedstawiciele HCI?

„Dzisiaj dowiedzieliśmy się o wpisaniu Helix Capital Investments na listę ostrzeżeń publicznych. Powiadomiłem o tym administrację firmy i będą podjęte niezwłoczne działania w celu usunięcia Helix z listy. Firma planuje wynająć prawnika, którego zadaniem będzie dostosowanie działania do warunków w Polsce. Do tej pory Helix działał na podstawie rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii” — poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Rafał Szymański, podpisujący się jako „niezależny inwestor firmy Helix Capital Investments” i prowadzący — przynajmniej do niedawna — seminaria, prezentujące ofertę firmy. HCI oficjalnie zarejestrowane jest — jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością — w Wielkiej Brytanii.

Jego londyński adres to wirtualne biuro, otworzone za pośrednictwem świadczącej takie usługi także w Polsce grupy Mail Boxes Etc. Zgodnie z informacjami ze strony HCI, wpisana przez KNF na listę ostrzeżeń publicznych firma inwestowała w spółki z wielu branż (m.in. agencja reklamowa, biuro podróży, salon SPA, biuro pośrednictwa pracy), z których większość ma siedzibę w ukraińskim mieście Chmielnicki.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rzut oka na ofertę HCI sugeruje, że zarządzający nim menedżerowie mają zdolności rzadko spotykane na rynku kapitałowym. HCI wabi klientów wypłacaniem przez rok comiesięcznej dywidendy w wysokości 18-21 proc. zainwestowanej kwoty po wpłaceniu minimum 50, a maksimum 25 tys. USD. Można też zdecydować się na wypłatę jednokrotną, po roku od inwestycji — wtedy dywidenda ma wynieść 270 proc. Wszystko, oczywiście, jest „gwarantowane”. Jak to możliwe?

— Firma wypłaca dywidendy dzięki swojej „poduszce bezpieczeństwa”, którą jest kryptowaluta bitcoin. Właśnie to jest sekretem i gwarancją stabilności naszej firmy — głosi jeden z filmów promocyjnych HCI, zamieszczonych na serwisie Youtube. Szczegółów brak. Przypomnijmy, że najbardziej znana polska piramida finansowa — Amber Gold — kusiła klientów stopami zwrotu znacznie przewyższającymi zyski z lokat bankowych dzięki „inwestycjom w złoto i inne metale szlachetne”. Zgodnie z aktem oskarżenia przeciw prezesowi Amber Gold i jego żonie, parabank rodem z Gdańska oszukał przez trzy lata 19 tys. osób na kwotę ponad 850 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane