KNF przekaże do końca I kw. bankom indywidualne zalecenia dot. polityki dywidendowej

  • PAP
opublikowano: 15-02-2019, 12:51

Komisja Nadzoru Finansowego planuje do końca I kwartału przekazać bankom indywidualne zalecenia w zakresie polityki dywidendowej z zysku za 2018 r., poinformował PAP Biznes rzecznik KNF Jacek Barszczewski.

"Komisja przekazała już swoje oczekiwania w zakresie polityki dywidendowej z zysku za 2018 r. Urząd KNF zamierza przekazać bankom indywidualne zalecenia w zakresie polityki dywidendowej w I kwartale" - powiedział PAP Biznes Barszczewski.

W połowie stycznia KNF opublikowała kryteria wypłaty dywidendy w 2019 roku przez banki, które są zbieżne z opublikowanymi przez regulatora w marcu 2018 roku założeniami polityki dywidendowej banków komercyjnych w okresie średnioterminowym.

KNF wyznaczyła także bankom bufory stress testowe, mierzące ich wrażliwość na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny.

Bank Pekao po podwyższeniu przez KNF tego bufora oceniał, że będzie mógł przeznaczyć na dywidendę 75 proc. zysku za 2018 rok i nie spełnia wymogów do wypłaty 100 proc.

Z kolei w przypadku mBanku analitycy oceniali, że bank nie będzie mógł wypłacić dywidendy, chociaż wcześniej spodziewano się, że trafi na nią 20 proc. zysku. Cezary Stypułkowski, prezes mBanku, na początku lutego podtrzymał chęć wypłacenia dywidendy z zysku za 2018 r i poinformował, że w sprawie podziału zysku za 2018 rok rozmawia z regulatorem.

Rzecznik KNF podał w piątek, że urząd nie komentuje indywidualnych działań nadzorczych wobec podmiotów nadzorowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy