Komorowski: PO zaniepokojona możliwością przedłużenia misji w Iraku

PAP
opublikowano: 15-10-2007, 17:01

PO jest zaniepokojona deklaracjami o  gotowości do przedłużenia polskiej misji w Iraku i apeluje do prezydenta Lecha Kaczyńskiego "o rozwagę i wstrzemięźliwość" - powiedział w poniedziałek wiceszef Platformy Bronisław Komorowski.

"Przypominamy, że Polska w pełni wypełniła już swoje sojusznicze zobowiązania, uczestnicząc z misji irackiej od 2003 r. Dlatego niepokoją nas deklaracje prezydenta RP o gotowości przedłużenia tej misji o kolejne lata" - powiedział Komorowski na konferencji prasowej w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Zaznaczył, że mówi w imieniu władz PO.

"Nie pozwolimy się zastraszyć fanatycznym terrorystom żądającym natychmiastowego wycofania polskich żołnierzy z Iraku. Decyzje dotyczące polskiego zaangażowania w Iraku muszą być podejmowane w efekcie politycznej refleksji w Polsce, nie pod wpływem gróźb terrorystów" - dodał.

PO podtrzymuje swoje stanowisko, że wszystkie zobowiązania przyjęte przez Polskę powinny być wykonane, niezależnie od tego, który prezydent i premier je przyjmował, "bo to jest problem wiarygodności naszego kraju", podkreślił Komorowski. Jego zdaniem terrorystyczny zamach na polskiego ambasadora w Iraku, aczkolwiek tragiczny, jest jednak "jednostkowym wydarzeniem" i pod jego wpływem Polska nie może dokonywać "gwałtownej korekty swoich zobowiązań" i "czmychać z pola bitwy".

"Ale polskie zobowiązania zostały już wykonane w 400 proc., bo miała to być misja na rok. Jesteśmy już tam ponad 4 lata. Nie ma sensu polityczne stachanostwo, wykonywanie w sposób nadgorliwy misji na poziomie nie 100 proc., ale 400 czy 500 proc. normy", uważa Komorowski.

Wyraził zaniepokojenie wypowiedziami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który, według Komorowskiego - miał mówić w prasie amerykańskiej o przedłużeniu misji polskiej w Iraku na rok 2008, "a być może nawet na następne lata". "Wiemy również, że w MON trwają plany już finansowe, organizacyjne, szkoleniowe dotyczące przedłużenia misji na 2008 r.", powiedział Komorowski.

"Nie ulegając pogróżkom terrorystów, Polska, jeśli PO wygra wybory, stanie na stanowisku nieprzedłużania polskich zobowiązań, nieprzyjmowania dalej idących zobowiązań w tym zakresie", zapowiedział Komorowski.

Komorowski powiedział, że nie boi się zarzutu wykorzystywania przez PO zamachu w Iraku w kampanii wyborczej. "Dziś to nie jest kwestia komentowania zamachu w Bagdadzie, tylko komentowania pogróżek składanych wobec Polski przez bliżej nieznane, ale jednak jakoś identyfikowane organizacje terrorystyczne w Iraku", powiedział.

Zarzucił rządowi, że polska ambasada w Iraku nie została wcześniej przeniesiona do bezpiecznej strefy. "Nie rozumiem, jak to się mogło stać, że rząd polski, parokrotnie przedłużając obecność żołnierzy polskich w Iraku, nie był w stanie jako warunku tej przedłużonej obecności przedstawić i wyegzekwować sprawy zmiany lokalizacji polskiej ambasady w Bagdadzie" - powiedział.

Poproszony o komentarz do dobrych sondażowych wyników PO odpowiedział, że traktuje je jako "sygnał o pozytywnym trendzie". "Znaczna część polskiej opinii publicznej zaczyna wiązać swoje nadzieje na lepszą przyszłość Polski z Platformą Obywatelską i jej programem. Nie traktujemy tych sondaży jako wystarczającego argumentu, aby ogłosić zwycięstwo Platformy. Trudna batalia z PiS- em jest w toku", podkreślił.

Debata Donalda Tuska z Aleksandrem Kwaśniewskim, zdaniem Komorowskiego, potwierdzi, że PO jest jedyną realną alternatywą dla PiS. "Mam nadzieję, że ta debata potwierdzi też, że to PO nie musiała nic zmieniać w swoim programie", zaznaczył.

Przypomniał, że to "ludzie umiarkowanej części obozu solidarnościowego" zmienili Polskę. "To my wyrwaliśmy Polskę z zależności wschodniej, poprowadziliśmy w kierunku wolnego rynku, zintegrowaliśmy ze światem zachodnim NATO i Unią Europejską, uczyniliśmy krajem demokratycznym. Będzie nas w tej debacie cieszyło to, że eksponowany przedstawiciel formacji lewicowej będzie miał szanse potwierdzić, że to on się dołączył do programu solidarnościowego, na tyle na ile mógł i potrafił", powiedział Komorowski. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Polska , Irak , PO

Puls Biznesu

Inne / Komorowski: PO zaniepokojona możliwością przedłużenia misji w Iraku