Komputerowy model Goldman Sachs sygnalizuje bliski rynek niedźwiedzia

opublikowano: 28-03-2018, 07:19

Choć komputerowy model stworzony w Goldman Sachs sygnalizuje bliskość rynku niedźwiedzia, to stratedzy banku nie wierzą w trafność tej prognozy.

Generowany komputerowo w Goldman Sachs wskaźnik byków/niedźwiedzi znalazł się powyżej 70 proc.

- Ten poziom normalnie oznacza wysokie ryzyko dla inwestorów z rynku akcji – przyznał zespół strategów banku.

Wskaźnik uwzględnia pięć czynników: dynamikę wzrostu gospodarczego w oparciu o indeksy ISM, nachylenie krzywej rentowności, inflację bazową, stopę bezrobocia i wyceny akcji w oparciu o wskaźnik cana/zysk Shillera. Zespół strategów banku, który tworzą Peter Oppenheimer, Sharon Bell, Lilia Peytavin i Guillaume Jaisson przekonuje jednak inwestorów, aby nie przejmowali się zbytnio wskaźnikiem Goldman Sachs. Wskazują, że na wysoki odczyt wpływ ma głównie niskie bezrobocie i duża dynamika wzrostu.

- Niskie bezrobocie i mocna dynamika wzrostu na tak zaawansowanym etapie cyklu gospodarczego normalnie byłaby powiązana z wyższymi wynagrodzeniami, a w konsekwencji z wyższą inflacją i ciaśniejszą polityką monetarną – napisali.

Stratedzy Goldman Sachs podkreślają, że w z powodu braku inflacji nie należy przejmować się „dzwonkami alarmowymi”.

- Jest bardzo mało prawdopodobne, że bez dużego wzrostu inflacji bazowej stopy procentowe wzrosną dostatecznie mocno w USA lub gdzieś indziej aby odwrócić krzywą rentownością i/lub spowodować recesję w bliskiej przyszłości – głosi raport.

Stopa bezrobocia w USA wynosi 4,1 proc. i jest najniższa od 2000 roku. Inflacja bazowa cen konsumpcji, mierzona wskaźnikiem PCE, wciąż utrzymuje się poniżej celu Fed, wynoszącego 2 proc.

- To strach przed recesją i spadkiem zysków jest zwykle detonatorem „cyklicznego” rynku niedźwiedzia, który prawie zawsze ma korzenie w zacieśnieniu polityki monetarnej – wskazują stratedzy Goldman Sachs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu