Komputronik wkrótce podwyższy prognozy

Adrian Boczkowski
opublikowano: 16-04-2008, 00:00

Firma liczy na szybkie efekty przejęcia Karen Notebook

Inwestorzy, którzy kupili akcje Komputronika w ubiegłorocznej ofercie pierwotnej po 39,1 zł za sztukę, są jeszcze na lekkim minusie (około 2,5 proc.). Ci, którzy wykorzystali do zakupów dno z połowy stycznia, są już ponad 15 proc. nad kreską. Jeśli nastroje na rynku nie pogorszą się, to posiadacze papierów Komputronika mogą liczyć na kontynuację trendu. Wskaźnik cena do zysku dla obecnej prognozy zarobku na ten rok (19 mln zł netto) wynosi około 15. Obsługujący duże przetargi Action ma C/Z 12,6 dla zysku z 2007 r.

 

Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika,zapowiedział w rozmowie z „PB”, że do końca kwietnia przedstawi korektę prognozy wyników na ten rok oraz szacunki na przyszły. Spodziewa się wzrostu rynku przynajmniej o 20-25 proc. rocznie. O tym, jak mocno mają wzrosnąć przychody i zyski spółki w 2008 r., prezes Buczkowski nie chciał mówić. Można się jednak spodziewać, że prognoza tegorocznego zysku netto powiększy się o kilka milionów złotych. C/Z spadnie więc do 11-12, czyli poniżej średniej na GPW.

 

Należy się jednak liczyć z rozwodnieniem kapitału,które spowoduje emisja dla inwestorów kwalifikowanych (C/Z wzrośnie do 12-13). Komputronik zamierza sprzedać na przełomie kwietnia i maja akcje za blisko 30 mln zł. Pieniądze mają pójść na spłatę drugiej raty za większościowy pakiet w Karen Notebook oraz na objęcie w czerwcu akcji nowej emisji przejętej spółki. Do nowych akcjonariuszy Komputronika ma trafić 745 tys. walorów (do 10 proc. kapitału). Cena emisyjna wyniesie około 40 zł. Jeśli spółce uda się przekonać dużych inwestorów do zakupu papierów po takiej cenie, kurs nie powinien na dłużej spadać poniżej tej wartości.

W związku z przejęciemkontroli nad Karen Notebook,Komputronik może liczyć na efekty synergii. Powinny się one uwidocznić w pełni w przyszłym roku. Ale już w najbliższych miesiącach można się spodziewać łączenia działów zakupów czy logistyki. Karen Notebook zacznie także korzystać z magazynów Komputronika (dotychczas wynajmował je od Techmeksu, byłego głównego akcjonariusza). Można spodziewać się, że koszty w ramach grupy się zmniejszą.

 

Zagrożeniem dla dużej dynamiki zyskówKomputronika są szybko rosnące koszty działalności i spadające marże. Maleje jednostkowa cena sprzętu komputerowego, a wzrastający wolumen wymusza zatrudnianie coraz większej liczby handlowców czy magazynierów, których płace wciąż rosną. O atrakcyjności papierów Komputronika zadecydują rezultaty poprawiania zyskowności Karen Notebook oraz optymalizacji działań w ramach grupy kapitałowej. O rosnące wydatki Polaków na sprzęt komputerowy nie należy się raczej martwić w najbliższych kwartałach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komputronik wkrótce podwyższy prognozy