Kontrakt na Nord Stream 2 rozliczy Saipem z Gazpromem

opublikowano: 12-04-2016, 12:38

Rosja chce zaoferować włoskiej spółce Saipem kontrakt na położenie drugiej nitki Gazociągu Północnego w ramach ugody kończącej spór o 760 mln EUR, dowiedział się Bloomberg.

Do podpisania stosownej umowy między Gazpromem i Saipem, której wartość szacuje się na 10 mld EUR, ma dojść podczas szczytu gospodarczego w Sankt Petersburgu, który odbędzie się w dniach 16-18 czerwca.

Bloomberg

Rząd Rosji poprosił Włochy o wysłanie na szczyt delegacji wysokiej rangi. Zawarcie kontraktu z Saipem jest pierwszą pozycją na liście rozważanych umów, które mogą zostać zawarte na szczycie, w którym, według Rosjan, ma wziąć udział premier Matteo Renzi.

W grudniu Saipem wystąpił z pozwem wobec Gazpromu w sprawie anulowanego kontraktu na budowę rurociągu po dnie Morza Czarnego. Szef Gazpromu, Aleksiej Miller, mówił w kwietniu, że jego spółka może podpisać nowe umowy z włoskim Eni, największym akcjonariuszem Saipem, podczas czerwcowego szczytu.

- Włoski temat będzie mocno obecny podczas szczytu – powiedział rzecznik rosyjskiej spółki, Siergiej Kuprianow.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane