Kontrakty na indeksy rynków akcji spadają, drożeją obligacje

opublikowano: 31-05-2019, 06:47

Nagłe nałożenie przez prezydenta USA ceł na import z Meksyku popsuło nastroje na światowych rynkach. Spadają kontrakty futures na indeksy rynków akcji, drożeją obligacje państw, uważane za tzw. bezpieczne przystanie, pisze Reuters.

Prezydent Donald Trump ogłosił podwyższenie ceł na import z Meksyku od 10 czerwca. Będą rosły o 5 proc. każdego miesiąca do października. Trump zdecydował się na ten ruch z powodu wykrycia na granicy z Meksykiem wielkiej grupy nielegalnych imigrantów próbujących dostać się do USA.

- Groźba obłożenia przez USA cłem Meksyku w perspektywie dwóch tygodni to mocny cios dla nastrojów inwestorów – podkreśla Sean Callow, analityk walutowy z Westpac. – Meksyk jest największym partnerem handlowym USA i gwałtowny wzrost napięcia w stosunkach handlowych z nim z pewnością nie był widoczny na radarze rynku. To oczywisty cios dla notowań dolara kanadyjskiego, meksykańskiego peso i tysięcy amerykańskich biznesów, które korzystają z meksykańskich produktów – dodał.

Rentowność obligacji 10-letnich USA spadła do 20-miesięcznego minimum 2,18 proc., dolar umocnił się o 1,7 proc. wobec meksykańskiego peso. Kontrakty futures na Dow Jones, S&P500 i Nasdaq spadają o 0,6 proc., na niemiecki DAX o 0,8 proc., a na brytyjski FTSE o 0,4 proc.

W Tokio Nikkei 225 spada o 0,8 proc., tanieją głównie akcje spółek motoryzacyjnych, dostarczających części do fabryk aut w Meksyku, skąd eksportowane są do USA. Na giełdach chińskich indeksy rosną, bo inwestorzy uznali kolejny wzrost napięcia za zapowiedź większej stymulacji gospodarki przez władze Chin.

Inwestorzy obawiają się, że otwarcie przez Donalda Trumpa nowego frontu w wojnie handlowej zwiększa niebezpieczeństwo spowolnienia globalnego wzrostu i recesji w USA. Na rynku kontraktów futures inwestorzy uwzględnili w cenach obniżkę stóp w USA jeszcze w tym roku o łącznie 44 pkt. bazowe przy obecnej efektywnej stopie 2,38 proc.  

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy