Kopalnia Jankowice najlepszą i najbezpieczniejszą kopalnią 2012 roku

PAP
opublikowano: 21-02-2013, 11:36

Należąca do Kompanii Węglowej kopalnia Jankowice w Rybniku została uznana w branżowych konkursach za najbezpieczniejszą i najlepszą w ubiegłym roku w polskim górnictwie. Znalazła się także wśród tych zakładów, które dokonały w 2012 r. największego postępu.

Doroczne konkursy "Górniczy sukces roku", "Najlepsza kopalnia roku" i "Bezpieczna kopalnia" cieszą się w branży dużym prestiżem. W czwartek podano ich wyniki. Oficjalne podsumowanie rywalizacji zaplanowano na czwartkowe popołudnie w Krakowie, gdzie obradują uczestnicy 22. edycji Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

W konkursie na najlepszą kopalnię pod uwagę brane są przede wszystkim parametry ekonomiczne - m.in. wyniki, wydajność, koszty produkcji i postęp robót przygotowawczych. W czołówce, obok Jankowic, znalazły się też kopalnie Ziemowit w Lędzinach i Bogdanka na Lubelszczyźnie. W kategorii "największy postęp kopalni" pierwsze miejsce przypadło należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Krupiński, a kolejne miejsca - Południowemu Koncernowi Węglowemu z grupy Tauron i kopalni Jankowice.

Kapituła konkursu "Bezpieczna kopalnia" wyłania zwycięzców na podstawie danych dotyczących wypadkowości w zakładach górniczych. Konieczny warunek to m.in. brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w zakładzie w ostatnich trzech latach. Analizowana jest również ilość tzw. wypadków lekkich w minionym roku, liczba kolejnych dni bez wypadku, a także wielkość załogi i wydobycia.

Kopalnia Jankowice zatrudnia ponad 3,8 tys. osób, z czego prawie 3,1 tys. pod ziemią. W ubiegłym roku zdarzyło się tam 56 niegroźnych wypadków - zdecydowanie mniej niż w wielu innych kopalniach. Od sierpnia 2002 roku nie doszło tam do wypadku śmiertelnego, a ostatni wypadek, w którym górnik odniósł ciężkie obrażenia, miał tam miejsce w maju 2010 roku.

Na kolejnych miejscach w rankingu bezpiecznych kopalń znalazły się inne zakłady Kompanii Węglowej - Brzeszcze i Piast. Po ośmioletniej przerwie uhonorowano także wyniki w zmniejszaniu wypadkowości przy pracy w kopalniach rud miedzi, przyznając wyróżnienie dla zakładu górniczego Lubin, należącego do KGHM Polska Miedź.

W Polsce działa 31 zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny - faktycznie kopalń jest o kilka więcej, bo niektóre zakłady, powstałe w wyniku łączenia kopalń, składają się z dwóch tzw. ruchów górniczych.

"Na 31 kopalń wydobywających węgiel kamienny 15 należy do Kompanii Węglowej. Biorąc pod uwagę wymogi konkursu, cieszy sukces największego producenta węgla w Europie. Jestem przekonany, że inne kopalnie Kompanii będą brały przykład z liderów, co wydatnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy w górnictwie podziemnym, które generuje ok. 90 proc. wszystkich wypadków w branży wydobywczej" - wskazał prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Piotr Litwa.

W ubiegłym roku wśród załogi kopalń węgla kamiennego (bez pracowników zewnętrznych firm) ogólna liczba wypadków zmalała o 7,5 proc., a ciężkich urazów było o 40 proc. mniej niż rok wcześniej i trzy razy mniej niż w 2009 r.

"Już trzeci rok z rzędu maleje wypadkowość ogółem. Pod tym względem jest lepiej, niż zakładaliśmy w naszej wieloletniej strategii, w której wskazujemy pięcioprocentowy próg satysfakcji w każdym kolejnym roku" – skomentował Litwa.

Ranking bezpiecznych kopalń jest wspólnym przedsięwzięciem WUG, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im. Wacława Cybulskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz komitetu organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

Również w czwartek ogłoszono wyniki organizowanego od czterech lat konkursu "Górniczy Sukces Roku" w kategoriach: osobowość, innowacyjność i ekologia. Nagrodzeni i wyróżnieni zostali: dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Józef Dubiński (osobowość), grupa Kopex, Instytut Technik Innowacyjnych Emag oraz Kompania Węglowa i Główny Instytut Górnictwa (innowacyjność), a także Południowy Koncern Węglowy, Kompania Węglowa i Spółka Restrukturyzacji Kopalń oddział w Czeladzi.(ekologia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane