Korea Południowa: dane o eksporcie chipów nie budzą optymizmu

opublikowano: 23-09-2019, 06:54

Jeśli traktować dane o eksporcie południowokoreański chipów jako wskaźnik globalnego popytu na nowe technologie, to nie ma co liczyć na jego ożywienie w bliskiej przyszłości.

Południowokoreański eksport spadł w okresie pierwszych 20 dni września o 22 proc. w ujęciu rocznym, poinformował urząd celny. Dostawy do Chin, największego partnera handlowego Korei Południowej, spadły o 30 proc. Dane dały jednak mieszany obraz. Eksport półprzewodników spadł o 40 proc., ale mobilnych urządzeń telekomunikacyjnych, który jednak ma mniejszy udział w całkowitym eksporcie, wzrósł o 58 proc.

- Głównym pytaniem jest to, czy sprzedaż chipów wzrośnie, czy nie – uważa An Young-jin z SK Securities. – Jeśli duże firmy w Chinach i USA zwiększą wydatki na serwery, Korea Południowa może skorzystać na zwiększonych dostawach chipów, ale trzeba się przyglądać, czy ta szansa się zmaterializuje – dodaje.

Całkowity południowokoreański import spadł po 20 dniach września o 11 proc. w ujęciu rocznym. Eksport do USA spadł o 21 proc., a import wzrósł o 6,4 proc. Eksport do Japonii spadł o 14 proc., a import spadł o 17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu