Koronawirus może poważnie uderzyć w eksport australijskiego wina

opublikowano: 05-02-2020, 07:25

Wzrost eksportu wina w Australii, który spowolnił w ubiegłym roku może otrzymać kolejny cios w 2020 r. ostrzega lokalna organizacja branżowa. Wszystko przez epidemię koronawirusa, która ogranicza popyt ze strony Chin, największego importera, donosi Reuters.

Spodziewamy się, że koronawirus będzie miał wpływ na sprzedaż, szczególnie w Chinach, ale na tym etapie trudno jest przewidzieć stopień tego wpływu – ocenił Wine Australia w swoim raporcie eksportowym za 2019 r.

Wino
Zobacz więcej

Wino fot. Bloomberg

Zgodnie z raportem,  całkowity globalny eksport wina w Australii wzrósł o zaledwie 3 proc. do 2,91 mld AUD (1,96 mld USD) w porównaniu z 10 proc. wzrostem odnotowanym w 2018 r.

Eksport wina do Chin, które są największym rynkiem zbytu dla australijskiego wina pod względem wartości, zwiększył się w ubiegłym roku o 12 proc. do 1,3 mld AUD choć tempo wzrostu spowolniło z 18 proc. rok wcześniej.

Zmniejszył się wolumen eksportu, a spadek miał duży wpływ na niższe segmenty cenowe - powiedział Andreas Clark, dyrektor generalny Wine Australia.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy