Koronawirus może poważnie uderzyć w eksport australijskiego wina

opublikowano: 05-02-2020, 07:25

Wzrost eksportu wina w Australii, który spowolnił w ubiegłym roku może otrzymać kolejny cios w 2020 r. ostrzega lokalna organizacja branżowa. Wszystko przez epidemię koronawirusa, która ogranicza popyt ze strony Chin, największego importera, donosi Reuters.

Spodziewamy się, że koronawirus będzie miał wpływ na sprzedaż, szczególnie w Chinach, ale na tym etapie trudno jest przewidzieć stopień tego wpływu – ocenił Wine Australia w swoim raporcie eksportowym za 2019 r.

Wino
fot. Bloomberg

Zgodnie z raportem,  całkowity globalny eksport wina w Australii wzrósł o zaledwie 3 proc. do 2,91 mld AUD (1,96 mld USD) w porównaniu z 10 proc. wzrostem odnotowanym w 2018 r.

Eksport wina do Chin, które są największym rynkiem zbytu dla australijskiego wina pod względem wartości, zwiększył się w ubiegłym roku o 12 proc. do 1,3 mld AUD choć tempo wzrostu spowolniło z 18 proc. rok wcześniej.

Zmniejszył się wolumen eksportu, a spadek miał duży wpływ na niższe segmenty cenowe - powiedział Andreas Clark, dyrektor generalny Wine Australia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane