Lądowanie na Fobosie za pierwszym razem

opublikowano: 15-02-2018, 22:00

Polacy prowadzą badania, które zostaną wykorzystane w planowanej misji lądownika na jednym z księżyców Marsa.

Naukowcy z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęli realizację projektu „LOOP — Landing Once on Phobos”. Badania są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a celem jest pierwsze lądowanie na Fobosie, satelicie Marsa. To jeden z dwóch księżyców tej planety, a jego powierzchnia wynosi ponad 6 tys. km kw.

NAUKOWCY:
NAUKOWCY:
Przy projekcie LOOP pracują (od lewej): Daniel Wałach (AGH), Katarzyna Cyran (AGH), Tomasz Barciński (Centrum Badań Kosmicznych PAN), Jędrzej Baran (Centrum Badań Kosmicznych PAN), Marek Cała (AGH).
Fot. ARC

Zadanie utrudniają panujące tam warunki, których jeszcze szczegółowo nie poznano. Naukowcy zakładają, że przyspieszenie grawitacyjne jest ponad tysiąc razy mniejsze niż na Ziemi, a temperatura waha się od -4 do -112 stopni Celsjusza. Sprawę utrudnia również ograniczona wiedza na temat gruntu, z którego zbudowany jest Fobos (tzw. regolitu). Przy lądowaniu kluczowe będzie zetknięcie stopy lądownika z powierzchnią satelity. Wyznaczenie różnych wariantów budowy nawierzchni księżyca jest jednym z zadań zespołu badawczego z AGH.

Oprócz znalezienia materiału, który składem będzie zbliżony do podłoża Fobosa, zespółpracuje również nad modelem matematycznym kontaktu stopy lądownika z powierzchnią. Ze względu na bardzo małe przyspieszenie grawitacyjne ważne jest, by od razu zetknął się z podłożem i nie odbił się od nawierzchni. Stąd nazwa projektu — lądowanie na Fobosie za pierwszym razem.

— Realizacja projektu to tylko jeden z wielu elementów, który ma doprowadzić do opracowania zasad bezpiecznego i wielokrotnego lądowania na asteroidach. Oprócz eksploracji i badań prowadzonych przez naukowców już wkrótce będą one wykorzystywane jako źródło cennych surowców. Przeludnienie naszej planety i wyczerpywanie się jej zasobów sprawia, że będziemy obserwowali gwałtowny rozwój górnictwa kosmicznego — podkreśla prof. Marek Cała, dziekan WGiG.

Przedmiotem eksperymentalnych prac laboratoryjnych będzie również zbadanie reakcji różnego rodzaju podłoża na obciążenie stopy lądownika. Symulacje będą prowadzone na mobilnej platformie w jednej z hal na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. W projekt zaangażowanych jest pięcioro naukowców z AGH i kierownicy zadań — prof. Marek Cała i dr Daniel Wałach. W pracach wezmą też udział studenci. Na realizację projektu zespół AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN mają dwa lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane