Lagarde: mimo nowych blokad prognozy EBC pozostają aktualne

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 13-01-2021, 12:20

Zdaniem Christine Lagarde, kierującej Europejskim Bankiem Centralnym wprowadzane na coraz szersza skalę nowe obostrzenia związane z kolejną falą pandemii koronawirusa – jak na razie nie dezaktualizują prognoz gospodarczych instytucji.

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego
Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego
fot. Bloomberg

Szefowa EBC podkreśliła, że część czynników wzbudzających wcześniej niepewność i niejasność, wyjaśniła się ostatnimi czasy, jak choćby sprawa wyborów w USA, umowy handlowej z Wielką Brytanią i dotyczących szczepień przeciw Covid-19.

Lagarde stwierdziła, że choć obraz gospodarczy jest bardziej optymistyczny niż zakładano, jednak nadal potrzebne jest wsparcie pieniężne i fiskalne.

W grudniu EBC zrewidował swoje projekcje makroekonomiczne. Zgodnie ze zweryfikowana prognozą, gospodarka strefy euro skurczy się w 2020 r. – w bazowym scenariuszu – o 7,3 proc. podczas gdy wrześniowe szacunki mówiły o 8 proc. spadku. W 2021 r. PKB eurolandu ma wzrosnąć o 3,9 proc., poprzednio oczekiwano 5 proc dynamiki. Z kolei w przyszłym roku rozwój ma przyspieszyć do 4,2 proc. przy poprzedniej prognozie na poziomie 3,2 proc.

Z powodu odradzającej się pandemii, gospodarka strefy euro z dużym prawdopodobieństwem ponownie się skurczy na początku 2021 r. pogrążając się recesji o podwójnym dnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane