Łamańce językowe

  • Jacek Środa
opublikowano: 25-11-2015, 07:30

Nasze obowiązki w pracy często wiążą się z koniecznością wystąpień publicznych.

Gdy nasz głos brzmi pewnie, a nasz sposób mówienia charakteryzuje się poprawną dykcją (elocution), na pewno rośnie szansa przekonania słuchaczy do naszych racji. Warto zadbać zatem o poprawną wymowę (pronunciation) – zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Środa: słówko na dziś. Czytają: Krzysztof Gosztyła i Kevin Aiston>>

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w razie potrzeby pobierać lekcje dykcji (elocution lessons), ale można również pobawić się licznymi ćwiczeniami. Wiele z nich polega na ćwiczeniu wymowy wyrazów naszpikowanych trudnymi zlepkami dźwięków. Posłuchajmy kilku przykładów w języku polskim:

- Wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu, który entuzjastycznie oklaskiwał przeliteraturalizowaną i przekarykaturyzowaną sztukę.

- Dromader z Durbanu turban pożarł panu.

- Czy trzy, czy trzydzieści trzy, czy trzysta trzydzieści trzy?

- Kra krę mija. Lis ma norę, kret ma ryja. Idę i nos trę. Omijam tę krę. Nie idę tym torem, bo tu lis ma norę.

- Czy szczególny to, proszę pana, zaszczyt, płaszczyć się, by wtaszczyć się na szczyt?

Łamańce językowe po angielsku nazywamy dosłownie „wykręcaczami języka” (tongue twisters):

- How can a clam cram in a clean cream can?

- This is a zither. This is a zither. This is a zither. (zither = cytra)

- I wish to wash my Irish wristwatch.

- Wunwun was a racehorse, Tutu was one too. Wunwun won one race, Tutu won one too (co możemy zapisać znacznie zabawniej z użyciem cyfr: 11 was a racehorse, 22 was 1 2. 11 1 1 race, 22 1 1 2).

Dykcja jednak ugnie się pod kreatywnością. Zamiast walczyć z czarną krową w kropki bordo, która gryzła trawę kręcąc mordą, możemy wykorzystać rozwiązanie wymyślone przez jednego z przyjaciół Kancelarii Środa i z uśmiechem powiedzieć: niebieska jałówka w paseczki zielone zajadała siano machając ogonem.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Środa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy