"Le Monde": konflikt gazowy "pierwszą wojną XXI wieku"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-01-2006, 16:48

Ukraińsko-rosyjski konflikt wokół dostaw gazu to pierwsza wojna XXI wieku - pisze w poniedziałek francuski dziennik "Le Monde", odnotowując, że dla krajów Unii Europejskiej skutki odcięcia dostaw dla Ukrainy okazały siępoważniejsze niż zapowiadano.

Ukraińsko-rosyjski konflikt wokół dostaw gazu to pierwsza wojna XXI wieku - pisze w poniedziałek francuski dziennik "Le Monde", odnotowując, że dla krajów Unii Europejskiej skutki odcięcia dostaw dla Ukrainy okazały siępoważniejsze niż zapowiadano.

    "Pierwsza wojna XXI wieku została wypowiedziana - pisze francuski dziennik. - Rosja, pierwszy światowy producent gazu, nacisnęła właśnie na guzik broni energetycznej. W środku zimy Władimir Putin zakręcił kurek, który pozwalał 50 milionom Ukraińców ogrzać się, a (ukraińskiej) gospodarce - funkcjonować".

    Zdaniem "Le Monde'a", wraz z rozwojem światowej gospodarki a zwłaszcza potęgi Chin i Indii, które stają się gigantycznymi odbiorcami energii, surowce energetyczne nabierają znaczenia "broni masowego zniszczenia gospodarczego".

    "Rysuje się nowa geopolityka, która stawia na pozycji siły producentów takich jak Rosja" - zauważa gazeta.

    Dodaje, że Rosja ma prawo domagać się, by Ukraina płaciła rynkową cenę za dostarczany jej gaz, ale krytykuje sposób, w jaki Rosja chce wymusić realizację swoich żądań. "Ukraina ma prawo domagać się rozłożenia (podwyżek) w czasie" - pisze "Le Monde". Odnotowuje, że do wstrzymania dostaw doszło rok po "pomarańczowej rewolucji", która doprowadziła do tego, że "dawny kraj satelicki oderwał się od Rosji".

    "Europa, która jest w obozie krajów-konsumentów, ma słuszne powody do niepokoju" - pisze "Le Monde", podkreślając stopień uzależnienia niektórych krajów od dostaw gazu z Rosji.

    Dodaje, że nie jest w interesie Ukrainy skierowanie rosyjskiego  gazu przeznaczonego dla innych krajów na własne potrzeby, ale "jest naturalne, że usiłuje ona na wszelkie sposoby zapewnić sobie pomoc Unii Europejskiej przeciwko rosyjskiemu niedźwiedziowi".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane