Legg Mason stawia na zagranicę

Zmienność może być różna, byle była pod kontrolą — to wspólny mianownik większości nowych i odnowionych produktów towarzystwa

TFI, zarządzające aktywami o wartości 2,8 mld zł, zmieniło właściciela kilkanaście dni temu (wykupili je m.in. menedżerowie). Zmiany w ofercie produktowej rozpoczęły się już wcześniej, a z nowym rokiem nabiorą tempa. Kierunek, w którym będzie płynąć kapitał, jest jasny: rynki zagraniczne. Gotowych jest kilka pomysłów, które tylko czekają na zielone światło z rynku.

Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI
Zobacz więcej

Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI

— Nowe produkty w ramach zagranicznego parasola możemy wprowadzić praktycznie z dnia na dzień. Wszystko zależy od zapotrzebowania rynku i zainteresowania dystrybutorów proponowanymi rozwiązaniami — mówi Jacek Treumann, który w towarzystwie odpowiada za sprzedaż i marketing.

Nowe pomysły

Proponowane przez towarzystwo rozwiązania mają powstać w ramach parasola zagranicznego SFIO typu master-feeder. Te, oparte na strategii akcyjnej i stosujące politykę tzw. managedvolatility, a więc o ograniczonej zmienności, to Legg Mason Japońskich Spółek Absolute Alpha, Legg Mason Europejskich Spółek Dywidendowych i Legg Mason Europejskich Spółek Absolute Alpha. Pierwsza propozycja to fundusz typu long/short, inwestujący na rynku japońskim w spółki wypłacające dywidendy. Spółki dzielące się zyskiem mają wypełniać także portfel drugiego z funduszy.

— Założenie jest takie, żeby wybierać spółki systematycznie wypłacające dywidendy. O zakupie decyduje jednak także zmienność cen rynku, sektora i samej spółki. Spośród dwóch podmiotów o porównywalnej polityce dywidendowej wybierany jest ten, który charakteryzuje niższa zmienność — mówi Łukasz Majkowski, starszy specjalista w Legg Mason TFI. Nowe pomysły oparte na instrumentach dłużnych to Legg Mason Makrostrategii Papierów Dłużnych i Legg Mason Absolutnej Stopy Zwrotu Globalnych Obligacji. Pierwszy to rozwiązanie oparte na tzw. taktycznej alokacji, która sprowadzasię do wykorzystywania krótkoterminowych nieefektywności rynkowych.

— To może być ciekawe rozwiązanie w przypadku rosnących stóp procentowych, ze względu na możliwość stosowania ujemnej duracji przez zarządzającego funduszem — mówi Jacek Treumann. Łukasz Majkowski zaznacza jednak, że poprzez taką specyfikę zmienność portfela może być wyższa niż w przypadku klasycznego funduszu obligacyjnego.

Z priorytetem

Rozwiązanie obecne w ofercie towarzystwa od września ubiegłego roku to fundusz Legg-Mason Globalnych Zasobów, inwestujący w spółki z sektora surowcowego.

— To produkt, który może być alternatywą dla klasycznych rozwiązań opartych na papierach dłużnych czy akcyjnych, przede wszystkim dzięki niskiej korelacji z tradycyjnymi klasami aktywów — mówi Jacek Treumann. W tym roku towarzystwo zamierza także aktywnie promować niepubliczny FIZ Okazji Rynkowych. To rozwiązanie o kilkuletniej historii, ale w maju 2016 r. poprzez zmianę polityki inwestycyjnej nadano mu nieco inny kształt. Fundusz z akcyjnego stał się produktem z kategorii tzw. opportunity, który bardziej niż maksymalizację stóp zwrotu ceni stabilność wyników.

— Celem funduszu jest osiąganie stóp zwrotu za trzy lata nie niższych niż 10 proc. oraz utrzymanie w ryzach zmienności. Przed zmianą strategii fundusz miał wysoką zmienność, czego klienci nie akceptowali — mówi Jacek Treumann. Roczna stopa zwrotu funduszu wynosi około 25 proc. Na koniec listopada dysponował aktywami o wartości 4,8 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Legg Mason stawia na zagranicę