Czytasz dzięki

Legimi zrolowało część długu

opublikowano: 11-07-2019, 22:00

Spółka zrolowała część zapadającego we wrześniu i listopadzie długu — i szykuje się do kolejnej „rolki”.

„Pogłoski o naszej rychłej śmierci są znacznie przesadzone” — mówił w połowie czerwca Mikołaj Małaczyński, prezes i znaczący akcjonariusz serwisu z e-bookami i audiobookami Legimi. Spółka była wtedy w przeddzień terminu wykupu wartych 1,95 mln zł obligacji i w sprawozdaniu finansowym informowała o ryzyku „zagrożenia kontynuacji działalności”, o ile nie pozyska minimum 0,8 mln zł z kolejnych emisji papierów dłużnych. Ryzyko się nie zmaterializowało. Legimi wykupiło zapadające w czerwcu obligacje, a teraz zamknęło dwie emisje warte 2,85 mln zł. Planowało pozyskać z nich maksymalnie 6 mln zł.

Większą z nich, wartą 2,58 mln zł emisję dwuletnich papierów, które mają trafić do obrotu na rynku Catalyst, zamknięto w środę. Ponad 40 proc. trafiło do posiadaczy innych serii obligacji Legimi, zapadających we wrześniu i listopadzie. Dzięki temu jesienią spółka będzie musiała wydać na wykup papierów dłużnych już nie 5,78 mln zł, lecz 4,7 mln zł, czyli prawie o jedną piątą mniej. Skąd weźmie pieniądze?

— Będziemy decydować o dalszych krokach po formalnym zamknięciu ostatniej emisji obligacji. Nie wykluczamy scenariusza, w którym jesienią przeprowadzimy kolejną emisję. Z naszych informacji wynika, że część obligatariuszy, posiadających zapadające we wrześniu i listopadzie papiery dłużne, liczy na możliwość przedłużenia zaangażowania w spółkę — mówi Mikołaj Małaczyński.

Legimi szykuje się do debiutu na rynku NewConnect, do którego ma dojść w IV kw. Spółka generuje przychody głównie w Polsce, gdzie oferuje czytelnikom dostęp do ponad 60 tys. książek w zamian za opłaty abonamentowe. W ramach abonamentu daje też użytkownikom czytniki, których zakup jest kapitałochłonny. Prowadzi również działalność w Niemczech, gdzie zainwestowała w platformę z darmowymi książkami Readfy. W ubiegłym roku Legimi miało 11,3 mln zł przychodów, o 59 proc. więcej niż rok wcześniej. Na poziomie operacyjnym zarobiło 0,86 mln zł, co oznacza wzrost o 55 proc.

W szybkim tempie rosło też jednak zadłużenie — na koniec 2018 r. krótkoterminowe zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych sięgały 8,26 mln zł i były o 140 proc. wyższe niż rok wcześniej. Tylko na odsetki spółka przeznaczyła w 2018 r. 0,68 mln zł. Od obligacji płaci wysoki kupon — w zależności od serii to 8,5-9,5 proc. Spółka emituje obligacje przede wszystkim do inwestorów indywidualnych, deklarowała już jednak, że chce zmienić strukturę zadłużenia i finansować się obligacjami długoterminowymi, obejmowanymi przez instytucje. W tym roku prognozuje, że osiągnie 16,9 mln zł przychodów i około 1 mln zł zysku netto.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane