Legimi zrolowało część długu

opublikowano: 11-07-2019, 22:00

Spółka zrolowała część zapadającego we wrześniu i listopadzie długu — i szykuje się do kolejnej „rolki”.

„Pogłoski o naszej rychłej śmierci są znacznie przesadzone” — mówił w połowie czerwca Mikołaj Małaczyński, prezes i znaczący akcjonariusz serwisu z e-bookami i audiobookami Legimi. Spółka była wtedy w przeddzień terminu wykupu wartych 1,95 mln zł obligacji i w sprawozdaniu finansowym informowała o ryzyku „zagrożenia kontynuacji działalności”, o ile nie pozyska minimum 0,8 mln zł z kolejnych emisji papierów dłużnych. Ryzyko się nie zmaterializowało. Legimi wykupiło zapadające w czerwcu obligacje, a teraz zamknęło dwie emisje warte 2,85 mln zł. Planowało pozyskać z nich maksymalnie 6 mln zł.

Większą z nich, wartą 2,58 mln zł emisję dwuletnich papierów, które mają trafić do obrotu na rynku Catalyst, zamknięto w środę. Ponad 40 proc. trafiło do posiadaczy innych serii obligacji Legimi, zapadających we wrześniu i listopadzie. Dzięki temu jesienią spółka będzie musiała wydać na wykup papierów dłużnych już nie 5,78 mln zł, lecz 4,7 mln zł, czyli prawie o jedną piątą mniej. Skąd weźmie pieniądze?

— Będziemy decydować o dalszych krokach po formalnym zamknięciu ostatniej emisji obligacji. Nie wykluczamy scenariusza, w którym jesienią przeprowadzimy kolejną emisję. Z naszych informacji wynika, że część obligatariuszy, posiadających zapadające we wrześniu i listopadzie papiery dłużne, liczy na możliwość przedłużenia zaangażowania w spółkę — mówi Mikołaj Małaczyński.

Legimi szykuje się do debiutu na rynku NewConnect, do którego ma dojść w IV kw. Spółka generuje przychody głównie w Polsce, gdzie oferuje czytelnikom dostęp do ponad 60 tys. książek w zamian za opłaty abonamentowe. W ramach abonamentu daje też użytkownikom czytniki, których zakup jest kapitałochłonny. Prowadzi również działalność w Niemczech, gdzie zainwestowała w platformę z darmowymi książkami Readfy. W ubiegłym roku Legimi miało 11,3 mln zł przychodów, o 59 proc. więcej niż rok wcześniej. Na poziomie operacyjnym zarobiło 0,86 mln zł, co oznacza wzrost o 55 proc.

W szybkim tempie rosło też jednak zadłużenie — na koniec 2018 r. krótkoterminowe zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych sięgały 8,26 mln zł i były o 140 proc. wyższe niż rok wcześniej. Tylko na odsetki spółka przeznaczyła w 2018 r. 0,68 mln zł. Od obligacji płaci wysoki kupon — w zależności od serii to 8,5-9,5 proc. Spółka emituje obligacje przede wszystkim do inwestorów indywidualnych, deklarowała już jednak, że chce zmienić strukturę zadłużenia i finansować się obligacjami długoterminowymi, obejmowanymi przez instytucje. W tym roku prognozuje, że osiągnie 16,9 mln zł przychodów i około 1 mln zł zysku netto.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy