Lepper: we wtorek do ministra finansów trafi projekt dot. pomocy dla sadowników

15-05-2007, 12:56

Wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper zapowiedział, że jeszcze we wtorek skieruje do ministra finansów projekt uchwały w sprawie pomocy rządu dla sadowników poszkodowanych przez wiosenne przymrozki. Poinformował też, że resort rolnictwa zdecydował o pomocy rolnikom, którzy ucierpieli wskutek ostatnich wichur.

"Dzisiaj składam pisma do ministra finansów (...) Jak obiecałem, do końca ubiegłego tygodnia projekt uchwały Rady Ministrów (w sprawie pomocy dla sadowników poszkodowanych przez wiosenne przymrozki - PAP) został przygotowany w resorcie rolnictwa. I tak, jak mówiłem, po konsultacji szczególnie ze Związkiem Sadowników RP i Związkiem Sadowników Polskich, możemy ten program skierować do ministra finansów (...)" - powiedział Lepper we wtorek na konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia z samorządami powiatowymi o przejęciu szkół rolniczych.

Lepper przypomniał, że w ramach pomocy dla poszkodowanych sadowników uruchomione będą kredyty klęskowe, terminy płatności rat kredytów wcześniej zaciągniętych będą odroczone, wydłużony zostanie okres spłaty kredytów, zawieszone będą płatności składek do KRUS oraz umorzony będzie podatek rolny.

"Są to sprawy przede wszystkim kredytów, kredytów już zaciągniętych, kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych. Chodzi o karencję dwuletnią i wydłużenie terminu spłaty: kredyty inwestycyjne mogą być spłacane do 15 lat; kredyty obrotowe, te na potrzeby bieżące, które były też niekiedy kredytami klęskowymi - do 5 lat" - wyjaśnił wicepremier.

"Uruchomimy nowy kredyt, aby te plantacje utrzymać w dobrej kondycji, aby mogły w przyszłym roku wejść w normalny okres owocowania, jak pozwoli nam opatrzność i nie będzie znowu jakiejś tragedii" - dodał.

Rolnicy otrzymają też tzw. pomoc de minimis. Jest to pomoc o niewielkich rozmiarach, która nie zakłóca konkurencji. W sektorze rolnym pomoc ta nie może przekroczyć 3 tys. euro na beneficjenta w okresie trzech lat i 0,3 proc. pułapu wartości produkcji rolnej danego kraju. Na udzielenie takiej pomocy nie jest potrzebna zgoda KE.

"Ministerstwo podjęło też decyzję o pomocy dla tych, których ostatnio dotknęła następna klęska: trąby powietrzne i wichury. Nie tylko w Podlaskiem były takie zdarzenia, również w woj. kujawsko- pomorskim i mazowieckim. Tam wszędzie będziemy pomagać" - zapowiedział minister rolnictwa.

Jak dodał, na pomoc tym rolnikom zgodziła się KRUS, która zadeklarowała przekazanie na ten cel do miliona złotych. "To nie pieniądze z budżetu państwa, ale ze składek rolników" - podkreślił Lepper. Zapowiedział, że kolejne 5 mln zł na likwidację skutków huraganów przekaże resort pracy. "Będziemy też szukać innych środków" - zapewnił.

We wtorek w TVN24 Lepper przypomniał, że o północy z wtorku na środę mija termin składania przez rolników wniosków o dopłaty bezpośrednie na 2007 r. Jak poinformował, oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), które przyjmują wnioski będą czynne do północy. Wnioski można wysłać także pocztą - liczy się data stempla pocztowego.

Jak wyjanił wicepremier, wprawdzie wnioski o dopłaty rolnicy będą mogli składać jeszcze do 9 czerwca, ale wówczas za każdy dzień zwłoki płatność będzie pomniejszana o 1 proc.

Odnosząc się do stosunków polsko-rosyjskich, Lepper powiedział, że "powinniśmy z Rosją współpracować i uważać Rosję za strategicznego partnera". Jego zdaniem, Unia Europejska zbyt późno włączyła się w konflikt między Rosją a Polską, dotyczący rosyjskiego embarga na polskie produkty mięsne i roślinne.

"W 2005 r. kiedy Rosja wprowadziła embargo, należało od razu bardzo mocno reagować i upominać się w Brukseli. Kiedy objąłem urząd ministra rolnictwa od razu przedstawiałem problem na Radzie Ministrów Rolnictwa w Brukseli. Mówiłem o tej sprawie, że jest to problem między Unią a Rosją (...) Dopiero po moich monitach (...) Unia włączyła się" - powiedział Lepper.

Wyraził również nadzieję, że sprawę uda się pomyślnie załatwić 18 maja podczas planowanego na ten dzień spotkania UE-Rosja.

Rosja wprowadziła embargo w 2005 r., zarzucając Polsce fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o współpracy. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lepper: we wtorek do ministra finansów trafi projekt dot. pomocy dla sadowników