Lewandowski: UE niepokoi się możliwą koalicją PiS z Samoobroną i LPR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-01-2006, 22:12

Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, szef komisji budżetowej parlamentu europejskiego Janusz Lewandowski powiedział, że pogłoski o możliwości zawarcia przez PiS koalicji rządowej z Samoobroną i LPR są przyjmowane w Brukseli z niepokojem.

Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, szef komisji budżetowej parlamentu europejskiego Janusz Lewandowski powiedział, że pogłoski o możliwości zawarcia przez PiS koalicji rządowej z Samoobroną i LPR są przyjmowane w Brukseli z niepokojem. 

    "Można mówić o pewnym niepokoju, dlatego że partie, które krążą wokół gabinetu (Kazimierza) Marcinkiewicza, są to partie bardzo dobrze rozpoznawalne w Unii Europejskiej jako te, które kiedyś próbowały zatrzymać Polskę przed bramami Unii Europejskiej, bo są antyeuropejskie albo populistyczne" - powiedział dziennikarzom w niedzielę w Gdańsku europarlamentarzysta Platformy.

    Lewandowski był jednym z gości zjazdu regionu pomorskiego Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci".

    Eurodeputowany PO uważa jednak, że "bracia Lech i Jarosław Kaczyńscy nie zaryzykują koalicji z Andrzejem Lepperem" - "dlatego że to byłby wstyd i koniec mitu naprawy Rzeczpospolitej". "Niestety, co jest niedobrą wiadomością dla Polaków, którzy mają wyborów powyżej uszu, a jesienią będą wybory samorządowe, prawdopodobnie scenariusz wyborczy jest bardziej realny" - dodał.

    Zastrzegł jednak, że scenariusz ten nastąpi, "o ile w najbliższych dniach, ale to dosłownie w najbliższych dniach, nie spełni się alternatywa w postaci dojścia do porozumienia pod patronatem może Lecha Kaczyńskiego pomiędzy PiS a PO".

    Zdaniem europarlamentarzysty PO będą to rozmowy "ostatniej szansy", a jeśli się one nie powiodą, to bardziej prawdopodobne są przyspieszone wybory parlamentarne niż "ryzyko na wiele lat albo na generacje wprowadzenia do rządu ugrupowania, które się nazywa Samoobrona" - zaznaczył.

    Podczas zjazdu pomorskiej młodzieżówki Platformy Obywatelskiej dokonano wyboru jej nowego przewodniczącego. Został nim 23-letni student III roku prawa Uniwersytetu Gdańskiego Piotr Borawski. Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" liczy na Pomorzu 350 członków.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane