Lider: jak być motorniczym, a nie hamulcowym

DI
opublikowano: 02-11-2016, 22:00

„Nowa perspektywa przywództwa” — to główny temat zbliżającego się III Kongresu Różnorodności. Wciąż można zgłaszać się do udziału w wydarzeniu.

Już 9 listopada w Och-Teatrze w Warszawie odbędzie się III Kongres Różnorodności. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest tematowi „Nowej perspektywy przywództwa”. Uczestnicy będą dyskutować m.in. na temat oczekiwań względem współczesnych liderów i wyzwań, z którymi muszą się oni zmierzyć w kontekście zarządzania w duchu różnorodności. Do udziału w Kongresie zapraszają platforma Be.Navigator i firma Henkel Polska. Program III Kongresu Różnorodności tradycyjnie obfituje w wystąpienia ekspertów. Opowiedzą oni m.in. o narzędziach i sposobach wspierania kompetencji przywódczych otwierających menedżerów na wątki związane z różnorodnością. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Joanna Malinowska-Parzydło — ekspertka w obszarze doradztwa strategicznego i prekursorka zarządzania kapitałem reputacji opartego na koncepcji marki osobistej. Opowie ona o różnorodności jako elemencie mądrości lidera i podzieli się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Jednym z najciekawszych będzie wystąpienie Markusa Rauniga, dyrektora zarządzającego działu środków piorących i czystości w Henkel Polska, który opowie o własnej perspektywie zarządzania organizacją i jej pracownikami oraz o praktyce pracy w różnorodnych zespołach, na różnych stanowiskach i rynkach. Tytuł przygotowywanego w tym roku panelu dyskusyjnego to „Lider — motorniczy czy hamulcowy oczekiwanej zmiany”. Zaproszeni do dyskusjirozmówcy będą zastanawiać się m.in. nad tym, jak koncepcja zarządzania różnorodnością wpływa na kształtowanie postaw i ról liderów w organizacjach. W rozmowie udział wezmą m.in. Jacek Santorski, psycholog biznesu i właściciel firmy Values, Dorota Strosznajder, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej oraz pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej w Henkel Polska, Łukasz Miszon, wiceprezesStowarzyszenia Wiosna, Przemysław Radwan- -Röhrenschef, prezes i współtwórca Fundacji Szkoła Liderów, oraz Aleksandra Chudaś, menedżerka w Social Wolves.

III Kongresowi Różnorodności po raz pierwszy będzie towarzyszył przegląd „Praktycy o różnorodności”. To nowy punkt programu, dzięki któremu uczestnicy będą mieli okazję poznać inspirujące przykłady rozwiązań, w których proces zarządzania liderami i zarządzania różnorodnością mają wspólny mianownik. Na scenie pojawią się przedstawiciele organizacji, których dobre praktyki jury uznało za najbardziej innowacyjne i angażujące. To reprezentanci takich spółek, jak m.in. Capgemini, Kids Code Fun, Orange Polska, Sitech oraz Spółdzielni Socjalnej Dalba.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Pozostały ostatnie miejsca — zgłoszenia należy przesyłać na adres: aleksandra.nowak@b-better.pl. Patronem medialnym wydarzenia jest „Puls Biznesu”.

WIĘCEJ INFORMACJI: http://be-navigator.pl/pl/kongres-roznorodnosci/

9.11 Tego dnia odbędzie się III Kongres Różnorodności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Lider: jak być motorniczym, a nie hamulcowym