Lider liczy na ożywienie polskiego rynku

opublikowano: 14-03-2019, 22:00

Zwycięzca rankingu Gazele Biznesu 2018, firma Viatec z Poznania, zadebiutowała w poprzedniej edycji na 10. pozycji, by po roku zwyciężyć wśród prawie 4,5 tys. firm.

W ciągu roku, który upłynął od publikacji poprzedniej edycji rankingu, Viatec nie tylko dynamicznie zwiększył obroty, ale także zmienił siedzibę przenosząc się z Zielonej Góry do Poznania. Firma specjalizująca się w usługach związanych z budownictwem w branży wiatrowej, działa od 2013 r. Jej domeną jest montaż turbin wiatrowych.

Nasze kompetencje są trwałe, nadążamy za zmianami
technologicznymi i w organizacji prac projektowych. Mamy też umiejętność
współpracy w międzynarodowym środowisku firm podwykonawczych — opowiadają
Maciej Kaźmierski i Piotr Białowąs z firmy Viatec.
Zobacz więcej

KROK W KROK Z RYNKIEM:

Nasze kompetencje są trwałe, nadążamy za zmianami technologicznymi i w organizacji prac projektowych. Mamy też umiejętność współpracy w międzynarodowym środowisku firm podwykonawczych — opowiadają Maciej Kaźmierski i Piotr Białowąs z firmy Viatec. Fot. Marek Wiśniewski

Zagraniczna rzeczywistość…

Spółka zrealizowała już kilkadziesiąt zleceń tego typu w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Szwecji, Belgii, Holandii, Luksemburgu i na Litwie, zapewniając sobie międzynarodową renomę. Niekorzystne do niedawnaregulacje prawne w kraju nie sprzyjały pozyskiwaniu kontraktów z Polski.

— W minionym roku zaledwie promile naszych przychodów pochodziły z realizacji zleceń krajowych, ale jest szansa na zmianę tej sytuacji. Rozpoczęła się realizacja programu z systemem aukcyjnym. Pierwsza aukcja na sprzedaż energii z siłowni wiatrowych odbyła się w listopadzie 2018 r. i okazało się, że oczekiwania cenowe właścicieli takich turbin wcale nie są wysokie. Energia z wiatru jest dziś bardzo konkurencyjna cenowo i przewidujemy, że ten trend będzie kontynuowany, co powinno napędzać nowe inwestycje — tłumaczył podczas warszawskiej gali Maciej Kaźmierski, dyrektor zarządzający Viatec.

…i krajowe nadzieje

Przedstawiciele firmy wiążą także nadzieje z planowaną przez rząd budową farm wiatrowych na Bałtyku i z szybkim postępem technologicznym w energetyce wiatrowej.

— Rewolucyjne zmiany zachodzą wolniej niż oczekujemy, ale po przekroczeniu punktu krytycznego dokonują się szybciej niż byśmy się tego spodziewali. To jest nowa perspektywa, w której, dzięki rozwojowi odnawianych źródeł energii, polski system energetyczny będzie konkurencyjny cenowo, niskoemisyjny, zdywersyfikowany. Będzie też wspierał produktywność krajowej gospodarki — dodał Piotr Białowąs, development manager w fir­mie Viatec.

Menedżerowie poznańskiej spółki podkreślają, że wyniki firmy są w bardzo dużej mierze zasługą wykwalifikowanej kadry inżynierskiej, wykorzystywania naj­wyższej klasy maszyn, urzą­dzeń i narzędzi oraz współpracy z profesjonalnymi podwykonawcami.

— Turbiny instalowane są na wysokości 85-150 m, a rozpiętość śmigieł przekracza 120 m. Przygotowanie i realizacja projektu jest więc złożonym przedsięwzięciem, które angażuje specjalistów z różnych dziedzin — podkreśla Maciej Kaźmierski.

Szefowie spółki wiążą spore nadzieje z zapowiadaną przez rząd budową farm wiatrowych na Bałtyku.

— Planowane zaangażowanie w inwestycję takich koncernów jak PGE, Polenergia i Orlen zwiększa jej rangę i stanowi gwarancję realizacji. Może też być zachętą dla innych poważnych inwestorów, także z zagranicy. Czas do rozpoczęcia przetargów wykorzystujemy na uzupełnianie kompetencji naszych specjalistów i zapewnienie sobie sprzętu niezbędnego do budowy na morzu — mówią Maciej Kaźmierski i Piotr Białowąs.

Oceniając 2018 r. przyznają, że przychody spółki były nieco mniejsze niż w latach poprzednich za sprawą spadku liczby zleceń z rynku niemieckiego. Rok 2019 powinien jednak być już lepszy dzięki kontraktom zawartym w innych krajach Europy. Optymizmem napawa też wspominana perspektywa ożywienia rynku krajowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu