Czytasz dzięki

Linie lotnicze straciły miliardy na rynku ropy

opublikowano: 03-06-2020, 20:41

Wiele linii lotniczych na świecie, mających problemy z powodu pandemii koronawirusa, dodatkowo poniosły znaczące straty w ostatnim czasie na rynku ropy.

Dziesięć linii lotniczych z Europy i Azji-Pacyfiku, próbujących zabezpieczać się na rynku derywatów przed zmianami cen paliw, straciło ok. 4,65 mld USD na takich transakcjach od początku roku, wyliczył Bloomberg. Około połowa tej straty przypada na Lufthansę i International Consolidated Airlines Group (IAG), właściciela m.in. British Airways i Iberii.

Prezes Lufthansy, Carsten Spohr, przyznał w środę, że strategie zabezpieczenia stosowane rutynowo przez europejskie linie lotnicze „nie są efektywne podczas takiego kryzysu jaki mamy obecnie”.

- Ale, oczywiście, kto mógł czegoś takiego oczekiwać – podkreślił.

Linie zwykle starają się zabezpieczyć przed zmiennością cen ropy nabywając opcje kupna. Aby obniżyć koszt transakcji często jednocześnie zbywają opcje sprzedaży, co w przypadku spadku cen ropy może okazać się dla nich kosztowne. Pandemia spowodowała gwałtowny spadek popytu na ropę, której cena w pewnym momencie spadła najniżej od prawie dwóch dekad.

Lufthansa poinformowała w kwartalnym raporcie o 925 mln EUR wydatków na zabezpieczenie przed zmianą cen ropy. IAG ujawnił w ubiegłym miesiącu, że w jego przypadku to kwota 1,5 mld USD. Straty z tego samego tytułu poniosły także m.in. linie Emirates, Air France-KLM, EasyJet i Singapore Airlines.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane