Litwa: Podpisano memorandum w sprawie budowy nowego reaktora elektrowni atomowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-03-2006, 15:29

Szefowie przedsiębiorstw energetycznych trzech państw bałtyckich, "Lietuvos energia", "Latvenergo" i "EestiEnergija" podpisali w środę w Ignalińskiej Elektrowni Atomowej na Litwie memorandum w sprawie gotowości rozpoczęcia budowy nowego reaktora tej siłowni.

Szefowie przedsiębiorstw energetycznych trzech państw bałtyckich, "Lietuvos energia", "Latvenergo" i "EestiEnergija" podpisali w środę w Ignalińskiej Elektrowni Atomowej na Litwie memorandum w sprawie gotowości rozpoczęcia budowy nowego reaktora tej siłowni.

  Memorandum przewiduje równy udział trzech stron w projekcie, a w celu wspólnego zarządzania i nadzoru powołanie komitetu, w skład którego wejdą szefowie przedsiębiorstw energetycznych Litwy, Łotwy i Estonii.

  Pierwszym etapem prac będzie przygotowanie, do pierwszego listopada, studium wykonalności inwestycji. Jeżeli projekt będzie miał uzasadnienie gospodarcze, budowa nowego reaktora  rozpocznie się w miejscu rozpoczątego już kiedyś i "zamrożonego"  następnie reaktora.

  Pierwszy reaktor Ignalińskiej Elektrowni Atomowej został wyłączony w 2004 roku. Drugi reaktor ma być wyłączony w 2009 roku. Przewiduje się, że nowy reaktor zostanie zbudowany około 2020 roku. Według wstępnych obliczeń koszty jego budowy wyniosą około 3 mld euro.

  W ubiegły poniedziałek premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali oświadczenie w sprawie budowy nowego reaktora. Do inwestowania w jego budowę zachęcono przede wszystkim przedsiębiorstwa energetyczne trzech państw. Zaznacza się jednak, że lista inwestorów jest otwarta.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane