Litwa popiera propozycje Polski ws. bezpieczeństwa energetycznego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2006, 16:04

Litwa popiera propozycje Polski w sprawie  bezpieczeństwa energetycznego w UE - takie zapewnienie usłyszałminister gospodarki Polski Piotr Woźniak podczas piątkowego spotkania z premierem Litwy Algirdasem Brazauskasem.

Litwa popiera propozycje Polski w sprawie  bezpieczeństwa energetycznego w UE - takie zapewnienie usłyszałminister gospodarki Polski Piotr Woźniak podczas piątkowego spotkania z premierem Litwy Algirdasem Brazauskasem.

    Polski minister gospodarki w piątek gościł w Wilnie z jednodniową wizytą, której głównym tematem były kwestie energetyczne. "Premier Brazauskas wyraził duże zainteresowanie tematem bezpieczeństwa energetycznego. Zgodził się natychmiast, że solidarność jest tu sprawą podstawową" - powiedział dziennikarzom minister Woźniak.

    Stronę litewską najbardziej jednak interesowała kwestia budowy mostu energetycznego między obu krajami, o którym się mówi już od dziewięciu lat, ale budową którego nie jest zainteresowana strona polska.

    "Połączenie państw bałtyckich z Europą jest możliwe jedynie przez Polskę" - akcentował podczas spotkania premier Brazauskas. Jednakże nie uzyskał od ministra Woźniaka konkretów co do  rozpoczęcia budowy mostu energetycznego.

    "Wszystko będzie zależało od rządowego programu dla elektroenergetyki, na przyjęcie którego czekamy" - zaznaczył  Woźniak. Według ministra, od tego programu będzie też zależało, czy Polska będzie zainteresowana inwestycjami w budowę nowej elektrowni atomowej w Ignalinie.

    W poniedziałek premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali oświadczenie w sprawie budowy nowej elektrowni atomowej. Do inwestowania w jej budowę zostaną zachęcone przede wszystkim przedsiębiorstwa energetyczne trzech państw, ale - jak zaznacza strona litewska - lista inwestorów jest otwarta.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane