LNM i US Steel złożyły ofertę kupna ukraińskiej huty Kriworożstal

08-06-2004, 14:41

PAP: Grupa LNM oraz United States Steel Corporation (US Steel) złożyły ostateczną ofertę na prywatyzację kopalni rudy żelaza i huty Kriworożstal w Krzywym Rogu na Ukrainie - poinformowały spółki we wtorkowym komunikacie.

W skład konsorcjum wchodzi również Ispat Polska Stal (dawniej Polskie Huty Stali), w którym inwestorem jest LNM Holdings.

Łączna produkcja Grupy LNM oraz US Steel to blisko 60 milionów ton stali oraz ok. 20 milionów ton koksu rocznie. Konsorcjum zamierza wzmocnić pozycję rynkową Kriworożstalu i stworzyć z niego jednego z czołowych producentów stali w Europie.

Prezes Grupy LNM Lakshmi N. Mittal zapewnił, że grupa "nie przewiduje zwolnień wkrótce po prywatyzacji zakładu". Dodał, że "wybór konsorcjum z międzynarodowym doświadczeniem LNM i US Steel wysłałoby zdecydowany sygnał dla innych firm zagranicznych rozważających inwestycje w tym państwie".

Również zdaniem prezes US Steel Thomasa J. Ushera, "wybór konsorcjum LNM - US Steel na prywatyzację Kriworożstalu wyśle silny sygnał dla gospodarki światowej, że Ukraina to dobre miejsce do inwestycji i prowadzenia biznesu".

Tymczasem ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD) jest w sporze o kupno Huty Częstochowa. Negocjacje prowadzono z LNM Holdings, chociaż ZPD został wskazany przez komisję analizującą oferty jako lepszy inwestor.

ZPD złożył w maju pozew do sądu i chce, by sąd uznał, iż wybór do wyłącznych negocjacji koncernu LNM został dokonany z naruszeniem prawa oraz że obowiązujące Polskę postanowienia międzynarodowych traktatów nie pozwalają na sprzedaż częstochowskiej huty koncernowi LNM.

Pod koniec kwietnia przetarg na Hutę Częstochowa został zakończony bez rozstrzygnięcia po tym, gdy kontrola przetargu prowadzona przez Kancelarię Premiera wykazała nieprawidłowości.

Minister skarbu Jacek Socha powiedział kilkanaście dni temu, że najlepszym rozwiązaniem dla Huty Częstochowa byłby otwarty przetarg, do którego mógłby przystąpić również Donbas. Nie wykluczył jednak, że trzeba będzie przeprowadzić indywidualne rozmowy.

Tydzień temu rząd postanowił, że minister gospodarki i pracy wystąpi do Komisji Europejskiej (KE) z formalnym wnioskiem o akceptację zmiany postępowania w związku z restrukturyzacją Huty Częstochowa i odstąpienie od jej likwidacji.

19 maja KE podjęła decyzję o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego, czy Huta Częstochowa uzyskała niedozwoloną Traktatem Akcesyjnym pomoc publiczną. Chodzi o plany umorzenia przez rząd długu Hucie Częstochowa w wysokości 72 mln euro. Jeśli Komisja uzna to umorzenie za pomoc państw niezgodną z regułami unijnymi, huta będzie musiała spłacić dług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / LNM i US Steel złożyły ofertę kupna ukraińskiej huty Kriworożstal