Lubelscy studenci podpowiadają, jak rewitalizować

opublikowano: 03-04-2016, 22:00

Żacy przygotowali projekty przywrócenia blasku niektórym miejscom w regionie. Część pomysłów może zostać zrealizowana

W dostosowaniu kształcenia do potrzeb rynku pracy wciąż jest w Polsce wiele do zrobienia. Powoli jednak i ta zmiana następuje. Pierwsi absolwenci kierunku, którym opiekuje się prof. Marian Harasimiuk z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), właśnie ukończyli studia. W ramach prac dyplomowych rozwiązywali problemy przestrzenne gmin województwa lubelskiego.

BĘDZIE ŁADNIEJ I WYGODNIEJ:
BĘDZIE ŁADNIEJ I WYGODNIEJ:
Jednym ze studenckich pomysłów, który może się doczekać realizacji, jest rewitalizacja starej lubelskiej dzielnicy Żmigród. Projekt zakłada nową koncepcję układu funkcjonalnego i komunikacyjnego oraz system miejsc publicznych i zagospodarowanie terenów zielonych.
WOJCIECH JARGIŁO

Praktyczny dyplom

— Naszym założeniem było, aby studenci po zakończeniu nauki posiadali wiedzę i praktyczne umiejętności, które umożliwią im podjęcie pracy w zawodzie bez konieczności dodatkowego przyuczania przez pracodawców. Dlatego zgłosiliśmy się do samorządów województwa lubelskiego, aby zaproponowały nam tematy, które mogą być przedmiotem prac dyplomowych — wyjaśnia prof. Marian Harasimiuk.

Do uruchomienia 3,5-letniego kierunku inżynierskiego Gospodarka przestrzenna na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS uczelnia przygotowywała się 1,5 roku. Wśród prowadzących zajęcia są praktycy. Pierwszy cykl kształcenia rozpoczął się w roku 2012, a w lutym 2016 r. studenci zdawali egzaminy dyplomowe. To pierwsze dyplomy inżynierskie w historii UMCS. Studenci przygotowali 70 prac dyplomowych, w tym 20 tematów dotyczyło Lublina. W ramach seminariów dyplomowych naukowcy opiekowali się kilkuosobowymi grupami. Część projektów była na tyle interesująca dla samorządów, że już w miesiąc, dwa po ukończeniu studiów absolwenci rozpoczynają przygotowania do ich realizacji.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Trójka studentów otrzymała propozycję rozwoju ich pomysłów przedstawionych w pracach dyplomowych i teraz rozpoczynają prace nad dostosowaniem projektów do wymagań formalnoprawnych i do finansowej strony przedsięwzięć łącznie z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie unijne. Prace dyplomowe nie obejmowały problemów finansowych związanych z ich wdrażaniem — informuje prof. Marian Harasimiuk.

Studenckie zagospodarowanie

Projekty dla stolicy Lubelszczyzny przedstawiono podczas spotkania z prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem, a wszystkie dokumenty projektowe przekazano władzomgminy. Prezydent Lublina chce się spotkać z autorami prac, ustalić szczegóły związane z ewentualnym rozwojem projektów i przeprowadzić konsultacje społeczne. Konsultacje pozwolą zebrać opinie mieszkańców dotyczące studenckich projektów i przygotowanie ich do złożenia wniosku o unijne dofinansowanie. Jednym z przedsięwzięć, które może się doczekać realizacji, jest rewitalizacja starej lubelskiej dzielnicy Żmigród. Projekt zakłada nową koncepcję układu funkcjonalnego i komunikacyjnego oraz system miejsc publicznych i zagospodarowanie terenów zielonych. Wśród prac, które mogą niebawem doczekać się realizacji, są także: rewitalizacja i zagospodarowanie terenów nad Zalewem Zemborzyckim oraz rewitalizacja i uporządkowanie zieleni na terenie będącym rezerwą inwestycyjną UMCS.

— Przygotowaliśmy studia drugiego stopnia na prośbę studentów, którzy chcieli kontynuować naukę. Tym razem chcemy, aby program dotyczył także podejścia i standardów planowania przestrzennego w Europie, łącznie z zatrudnieniem wykładowców z renomowanych uczelni europejskich. Chcemy, żeby absolwenci mogli bez problemu podejmować pracę w biurach planistycznych innych państw Unii Europejskiej — zapowiada prof. Marian Harasimiuk.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane