Lubelscy studenci podpowiadają, jak rewitalizować

opublikowano: 03-04-2016, 22:00

Żacy przygotowali projekty przywrócenia blasku niektórym miejscom w regionie. Część pomysłów może zostać zrealizowana

W dostosowaniu kształcenia do potrzeb rynku pracy wciąż jest w Polsce wiele do zrobienia. Powoli jednak i ta zmiana następuje. Pierwsi absolwenci kierunku, którym opiekuje się prof. Marian Harasimiuk z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), właśnie ukończyli studia. W ramach prac dyplomowych rozwiązywali problemy przestrzenne gmin województwa lubelskiego.

BĘDZIE ŁADNIEJ I WYGODNIEJ:
BĘDZIE ŁADNIEJ I WYGODNIEJ:
Jednym ze studenckich pomysłów, który może się doczekać realizacji, jest rewitalizacja starej lubelskiej dzielnicy Żmigród. Projekt zakłada nową koncepcję układu funkcjonalnego i komunikacyjnego oraz system miejsc publicznych i zagospodarowanie terenów zielonych.
WOJCIECH JARGIŁO

Praktyczny dyplom

— Naszym założeniem było, aby studenci po zakończeniu nauki posiadali wiedzę i praktyczne umiejętności, które umożliwią im podjęcie pracy w zawodzie bez konieczności dodatkowego przyuczania przez pracodawców. Dlatego zgłosiliśmy się do samorządów województwa lubelskiego, aby zaproponowały nam tematy, które mogą być przedmiotem prac dyplomowych — wyjaśnia prof. Marian Harasimiuk.

Do uruchomienia 3,5-letniego kierunku inżynierskiego Gospodarka przestrzenna na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS uczelnia przygotowywała się 1,5 roku. Wśród prowadzących zajęcia są praktycy. Pierwszy cykl kształcenia rozpoczął się w roku 2012, a w lutym 2016 r. studenci zdawali egzaminy dyplomowe. To pierwsze dyplomy inżynierskie w historii UMCS. Studenci przygotowali 70 prac dyplomowych, w tym 20 tematów dotyczyło Lublina. W ramach seminariów dyplomowych naukowcy opiekowali się kilkuosobowymi grupami. Część projektów była na tyle interesująca dla samorządów, że już w miesiąc, dwa po ukończeniu studiów absolwenci rozpoczynają przygotowania do ich realizacji.

— Trójka studentów otrzymała propozycję rozwoju ich pomysłów przedstawionych w pracach dyplomowych i teraz rozpoczynają prace nad dostosowaniem projektów do wymagań formalnoprawnych i do finansowej strony przedsięwzięć łącznie z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie unijne. Prace dyplomowe nie obejmowały problemów finansowych związanych z ich wdrażaniem — informuje prof. Marian Harasimiuk.

Studenckie zagospodarowanie

Projekty dla stolicy Lubelszczyzny przedstawiono podczas spotkania z prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem, a wszystkie dokumenty projektowe przekazano władzomgminy. Prezydent Lublina chce się spotkać z autorami prac, ustalić szczegóły związane z ewentualnym rozwojem projektów i przeprowadzić konsultacje społeczne. Konsultacje pozwolą zebrać opinie mieszkańców dotyczące studenckich projektów i przygotowanie ich do złożenia wniosku o unijne dofinansowanie. Jednym z przedsięwzięć, które może się doczekać realizacji, jest rewitalizacja starej lubelskiej dzielnicy Żmigród. Projekt zakłada nową koncepcję układu funkcjonalnego i komunikacyjnego oraz system miejsc publicznych i zagospodarowanie terenów zielonych. Wśród prac, które mogą niebawem doczekać się realizacji, są także: rewitalizacja i zagospodarowanie terenów nad Zalewem Zemborzyckim oraz rewitalizacja i uporządkowanie zieleni na terenie będącym rezerwą inwestycyjną UMCS.

— Przygotowaliśmy studia drugiego stopnia na prośbę studentów, którzy chcieli kontynuować naukę. Tym razem chcemy, aby program dotyczył także podejścia i standardów planowania przestrzennego w Europie, łącznie z zatrudnieniem wykładowców z renomowanych uczelni europejskich. Chcemy, żeby absolwenci mogli bez problemu podejmować pracę w biurach planistycznych innych państw Unii Europejskiej — zapowiada prof. Marian Harasimiuk.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane