Łukoil pozbył się gazowego biznesu

Paweł Janas
21-05-2008, 00:00

Rosjanie sprzedali dział LPG w Polsce podlaskiej spółce Barter, która myśli o kolejnych przejęciach. I giełdzie.

Rosjanie sprzedali dział LPG w Polsce podlaskiej spółce Barter, która myśli o kolejnych przejęciach. I giełdzie.

Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Wczoraj informowaliśmy, że Petrolinvest z grupy Ryszarda Krauzego chce konsolidować polski rynek gazu płynnego. Okazuje się, że w czasie, kiedy planuje przejęcia, inni już to robią. Barter, krajowa firma z branży LPG, kupiła dział gazowy od rosyjskiego Łukoilu Polska. Przejęła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci rozlewni gazu w Bydgoszczy, 54 stacje autogazu (będzie ich teraz miała 114) oraz cysterny do dystrybucji tego paliwa. Kwoty transakcji nie ujawniono.

— Na tym nie koniec. Zamierzamy nadal się rozwijać i brać udział w trwającej już konsolidacji polskiego rynku gazu płynnego w Polsce. Nie wykluczamy kolejnych przejęć i intensywnie monitorujemy rynek — mówi Dariusz Wit, wiceprezes Barteru.

Pieniądze na przejęcia

Pieniądze na zakupy firma z Białegostoku chce uzyskać przede wszystkim z giełdy.

— Debiut planujemy na drugą połowę 2009 r. Pieniądze z parkietu chcemy także wykorzystać do rozbudowy naszego terminalu przeładunkowego w Sokółce — informuje Dariusz Wit.

Obecnie porządkuje strukturę firmy i wprowadza zintegrowany system zarządzania. Barter byłby drugą po Petrol- inveście spółką z GPW, która wyrosła na gazie płynnym. Choć oczywiście firmy zajmujące się LPG mają w swoich grupach Orlen i Lotos.

Analitycy uważają, że pozbycie się przez Rosjan LPG to logiczny wynik ich rozwoju w Polsce.

— Dla Łukoilu prowadzenie tej działalności miało na celu głównie podtrzymanie obecności w Polsce do czasu, aż pojawi się możliwość silnego wejścia w sieć stacji paliw. Teraz zapewne Rosjanie skupią się na rozwoju stacji (mają ich 105 — przyp. red.) i akwizycjach — twierdzi Andrzej Szczęśniak, niezależny analityk paliwowy.

Dodaje, że Barter dzięki przejęciu łukoilowskiej sieci stacji LPG nie tylko zwiększy sprzedaż, ale także swoją wartość. Komentarza Łukoilu nie udało nam się wczoraj uzyskać.

Gaz, węgiel i nawozy

Barter należy do czwórki przedsiębiorców z Podlasia: prezesa Wiktora Gryki, Dariusza Roguszczaka, Małgorzaty Kondratowicz i Bogusława Kondratowicza. Na rynku gazu płynnego działa od 1999 r. Importuje około 300 tys. ton LPG rocznie, co stanowi 11-12 proc. zużycia krajowego.

Firma zajmuje się też importem węgla kamiennego i nawozów. Zatrudnia ponad 400 osób. W 2007 r. jej obroty przekroczyły 692 mln zł, a zysk netto wyniósł 13 mln zł. W 2008 zysk ma być większy. O ile — tego Barter nie ujawnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Łukoil pozbył się gazowego biznesu