Luty nie był dobrym miesiącem dla brytyjskich producentów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-03-2021, 12:06

Brytyjscy wytwórcy odnotowali w lutym najwolniejszy wzrost produkcji od maja zeszłego roku. To pokłosie kilku nakładających się na siebie czynników, które uderzają w gospodarkę na Wyspach Brytyjskich, donosi Reuters.

Subindeks dla produkcji spadł w lutym 2021 r. do 50,5 pkt (najniższy poziom od maja 2020 r.) z 50,7 pkt w styczniu, podczas gdy szerszy wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do dwumiesięcznego szczytu na poziomie 55,1 pkt przebijając wstępny odczyt rzędu 54,9 pkt.

Opracowujący badanie IHS Markit / CIPS zaznaczają, że brytyjska gospodarka odczuwała w zeszłym miesiącu problemy z łańcuchem dostaw, rosnącymi kosztami związanymi z brexitem oraz negatywny wpływ wprowadzonych kolejnych restrykcji w związku z nową falą zachorowań na Covid-19.

Koszty materiałów rosły w lutym najszybciej od czterech lat, a terminy dostaw wydłużyły się o jedną z największych wartości w 30-letniej historii badania.

Nastroje wśród przedsiębiorstw wyraźnie jednak się poprawiły w odniesieniu do oczekiwań związanych z nadchodzącymi miesiącami. Zaufanie wzrosło do najwyższego poziomu od sześciu lat, a 63 proc. firm oczekuje wzrostu gospodarczego. Głównym czynnikiem pobudzającym nadzieje są przeprowadzane na szeroką skalę szczepienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane