Lux Med kupił okulistów od funduszu

opublikowano: 18-06-2019, 22:00

Lider polskiego rynku prywatnej opieki medycznej będzie jeszcze większy dzięki przejęciu od Resource Partners dwóch szpitali Mavitu.

Wyścig zbrojeń na polskim rynku opieki medycznej nabiera tempa. O tym, że konsolidacja w branży — ustabilizowanej po zmianach legislacyjnych z ostatnich lat oraz rosnącej dzięki większym nakładom publicznym z jednej strony i hojniejszym pakietom pracowniczym z drugiej — może przyspieszyć, pisaliśmy już na początku roku. Teraz potwierdza to kolejna transakcja. We wtorek Lux Med, największy pod względem przychodów gracz na prywatnym rynku opieki medycznej, poinformował o przejęciu spółki Mavit. To właściciel szpitala okulistycznego i ośrodka diagnostycznego w Warszawie, a także szpitala specjalistycznego w Katowicach, który świadczy usługi z zakresu okulistyki, laryngologii i chirurgii szczękowo-twarzowej. Sprzedającym jest fundusz Resource Partners, który był większościowym udziałowcem Mavitu od 2010 r., a także założyciele spółki. Wartości transakcji, która czeka jeszcze na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie ujawniono.

INWESTYCYJNA OFENSYWA:
INWESTYCYJNA OFENSYWA:
Lux Med, kierowany przez Annę Rulkiewicz, do tej pory miał w Polsce siedem szpitali. Transakcja z Resource Partners powiększy jego sieć o dwie specjalistyczne placówki tego typu. Największy pod względem przychodów gracz na polskim rynku opieki medycznej kupował też w ostatnim czasie m.in. placówki diagnostyczne, stomatologiczne i psychiatryczne.
Fot. ARC

— Transakcja wpisuje się w zintegrowany model skoordynowanej opieki zdrowotnej, w którym działa Lux Med, i jest uzupełnieniem naszej obecnej oferty opieki szpitalnej. To kolejny ważny krok w rozwoju grupy, który pozwoli nam świadczyć nowoczesne i wysokospecjalistyczne usługi w zakresie okulistyki, laryngologii i chirurgii szczękowo-twarzowej — mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Według ostatnich dostępnych danych z KRS przejmowana spółka miała w 2017 r. 52,1 mln zł przychodów (wzrost o 14 proc.), notując jednocześnie 2,6 mln zł zysku operacyjnego. Przez ostatnie pół dekady regularnie przynosiła zyski, zatrudnia około 300 osób, w tym 100 lekarzy. Tymczasem kontrolowany przez brytyjską Bupę Lux Med osiąga roczne przychody przekraczające 1,5 mld zł i zatrudnia w Polsce ponad 15 tys. osób, w tym około 6,5 tys. lekarzy. Tylko w maju ogłosił dwa przejęcia — spółki stomatologicznej Silver Dental Clinic oraz prowadzącej centra zdrowia psychicznego GabClinic.

W ostatnich miesiącach inwestował też m.in. w placówki diagnostyczne. Aktywny na rynku fuzji i przejęć jest też numer dwa na polskim rynku prywatnej opieki medycznej, czyli notowanyna giełdzie w Sztokholmie Medicover. W lutym ogłosił kupno za około 305 mln zł spółki Neomedic, operatora trzech szpitali ginekologiczno-położniczych w Krakowie i Nowym Sączu. Sprzedającym był fundusz Innova. Medicover w ciągu ostatniego roku inwestował również m.in. w spółki stomatologiczne, wszedł też w rynek kart benefitowych dla pracowników, przejmując spółkę OK System. Za jej pośrednictwem Medicover zamierza też rozwinąć się na rynku klubów fitness, czego pierwszą jaskółką była ogłoszona niedawno współpraca z siecią Calypso.

Transakcjami zainteresowani są też mniejsi gracze. W marcu przejęcie 32 placówek medycznych duńskiej grupy Falck ogłosiło PZU Zdrowie, o apetycie na przejęcia mówili też przedstawiciele Polmedu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane