Lux Med kupił okulistów od funduszu

opublikowano: 18-06-2019, 22:00

Lider polskiego rynku prywatnej opieki medycznej będzie jeszcze większy dzięki przejęciu od Resource Partners dwóch szpitali Mavitu.

Wyścig zbrojeń na polskim rynku opieki medycznej nabiera tempa. O tym, że konsolidacja w branży — ustabilizowanej po zmianach legislacyjnych z ostatnich lat oraz rosnącej dzięki większym nakładom publicznym z jednej strony i hojniejszym pakietom pracowniczym z drugiej — może przyspieszyć, pisaliśmy już na początku roku. Teraz potwierdza to kolejna transakcja. We wtorek Lux Med, największy pod względem przychodów gracz na prywatnym rynku opieki medycznej, poinformował o przejęciu spółki Mavit. To właściciel szpitala okulistycznego i ośrodka diagnostycznego w Warszawie, a także szpitala specjalistycznego w Katowicach, który świadczy usługi z zakresu okulistyki, laryngologii i chirurgii szczękowo-twarzowej. Sprzedającym jest fundusz Resource Partners, który był większościowym udziałowcem Mavitu od 2010 r., a także założyciele spółki. Wartości transakcji, która czeka jeszcze na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie ujawniono.

Lux Med, kierowany przez Annę Rulkiewicz, do tej pory miał w Polsce
siedem szpitali. Transakcja z Resource Partners powiększy jego sieć o dwie
specjalistyczne placówki tego typu. Największy pod względem przychodów gracz na
polskim rynku opieki medycznej kupował też w ostatnim czasie m.in. placówki
diagnostyczne, stomatologiczne i psychiatryczne.
Zobacz więcej

INWESTYCYJNA OFENSYWA:

Lux Med, kierowany przez Annę Rulkiewicz, do tej pory miał w Polsce siedem szpitali. Transakcja z Resource Partners powiększy jego sieć o dwie specjalistyczne placówki tego typu. Największy pod względem przychodów gracz na polskim rynku opieki medycznej kupował też w ostatnim czasie m.in. placówki diagnostyczne, stomatologiczne i psychiatryczne. Fot. ARC

— Transakcja wpisuje się w zintegrowany model skoordynowanej opieki zdrowotnej, w którym działa Lux Med, i jest uzupełnieniem naszej obecnej oferty opieki szpitalnej. To kolejny ważny krok w rozwoju grupy, który pozwoli nam świadczyć nowoczesne i wysokospecjalistyczne usługi w zakresie okulistyki, laryngologii i chirurgii szczękowo-twarzowej — mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu.

Według ostatnich dostępnych danych z KRS przejmowana spółka miała w 2017 r. 52,1 mln zł przychodów (wzrost o 14 proc.), notując jednocześnie 2,6 mln zł zysku operacyjnego. Przez ostatnie pół dekady regularnie przynosiła zyski, zatrudnia około 300 osób, w tym 100 lekarzy. Tymczasem kontrolowany przez brytyjską Bupę Lux Med osiąga roczne przychody przekraczające 1,5 mld zł i zatrudnia w Polsce ponad 15 tys. osób, w tym około 6,5 tys. lekarzy. Tylko w maju ogłosił dwa przejęcia — spółki stomatologicznej Silver Dental Clinic oraz prowadzącej centra zdrowia psychicznego GabClinic.

W ostatnich miesiącach inwestował też m.in. w placówki diagnostyczne. Aktywny na rynku fuzji i przejęć jest też numer dwa na polskim rynku prywatnej opieki medycznej, czyli notowanyna giełdzie w Sztokholmie Medicover. W lutym ogłosił kupno za około 305 mln zł spółki Neomedic, operatora trzech szpitali ginekologiczno-położniczych w Krakowie i Nowym Sączu. Sprzedającym był fundusz Innova. Medicover w ciągu ostatniego roku inwestował również m.in. w spółki stomatologiczne, wszedł też w rynek kart benefitowych dla pracowników, przejmując spółkę OK System. Za jej pośrednictwem Medicover zamierza też rozwinąć się na rynku klubów fitness, czego pierwszą jaskółką była ogłoszona niedawno współpraca z siecią Calypso.

Transakcjami zainteresowani są też mniejsi gracze. W marcu przejęcie 32 placówek medycznych duńskiej grupy Falck ogłosiło PZU Zdrowie, o apetycie na przejęcia mówili też przedstawiciele Polmedu.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy