Polska pierwszy raz w XXI wieku zwiększyła rezerwy złota

opublikowano: 28-09-2018, 14:03

Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że Polska pierwszy raz w tym stuleciu kupowała złoto na rynku.

Informację jako pierwszy podał The Financial Times. W publikacji powołuje się na analityków Macquarie, którzy twierdzą, że Polska kupowała złoto po raz pierwszy od 1998 roku. Łącznie ponad 9 ton, donosi The Financial Times.

Złoto, fot. Bloomberg
Złoto, fot. Bloomberg

Jak wynika z tych ustaleń, Narodowy Bank Polski dokonywał zakupów złota w lipcu (+1,9 tony) i sierpniu 2018 r. (+7,5 tony). W efekcie raportowany przez bank centralny do MFW stan polskich rezerw wzrósł z 103 ton do 112,3 tony.

Macquarie informuje, że banki centralne to obecnie główni kupujący złoto. Nabyły w tym roku już 264 tony złota, „najwięcej na tym etapie roku dla każdego okresu przez ostatnie sześć lat”. Zakupom sprzyja spadek ceny złoto o 10 proc. od początku roku, co spowodowane jest przez umocnienie dolara amerykańskiego i wzrost rentowności obligacji USA, podkreśla FT.

W portalu Bankier.pl pojawiło się stanowisko, jakie redakcja otrzymała od Narodowego Banku Polskiego:

"Narodowy Bank Polski nie komentuje i nie przekazuje informacji o bieżących działaniach w zakresie zarządzania rezerwami dewizowymi oraz wykorzystania innych instrumentów wynikających w zadań banku centralnego".

Więcej informacji na ten temat w portalu Bankier.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane