MAEA: Iran nadal przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego

  • PAP
opublikowano: 22-02-2019, 18:52

Iran przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego - głosi raport kwartalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Mimo sankcji USA Teheran respektuje limity dotyczące wzbogaconego uranu - podaje Reuters, który dotarł do dokumentu MAEA.

Raport MAEA potwierdza też, że eksperci agencji dokonali wymaganych inspekcji w Iranie.

MAEA podaje, że poziom wzbogacenia uranu, którego rezerwy posiada Iran, jest również zgodny z postanowieniami paktu z 2015 roku, choć w roku ubiegłym prezydent Donald Trump wycofał USA z tego porozumienia i nałożył na Teheran amerykańskie sankcje.

Europejscy sygnatariusze tego układu - Francja, Wielka Brytania i Niemcy - nie zaakceptowali stanowiska Waszyngtonu i nie zareagowali na apele administracji Trumpa o odizolowanie Teheranu i respektowanie embarga na ropę, której eksport jest fundamentem irańskiej gospodarki.

W minionym tygodniu wiceprezydent USA Mike Pence ponownie zabiegał w Europie, w tym podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie, o ekonomiczną blokadę Iranu.

Sam Teheran wezwał na początku tygodnia Unię Europejską do okazania większego zaangażowania w utrzymanie porozumienia w sprawie programu nuklearnego i nazwał politykę amerykańskich sankcji "wojną gospodarczą".

Umowa ta, podpisana przez USA, Wielką Brytanię, Francję, Rosję, Chiny, Niemcy i Iran, przewidywała stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu w zamian za ograniczenie przez Teheran programu nuklearnego. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu