Maksymalnie 3 proc. potencjału osłabienia euro (ANALIZA TECHNICZNA)

Notowania euro nie powinny zejść poniżej parytetu z dolarem, podpowiada analiza techniczna. To dobry sygnał także dla złotego.

Dwa kanały długoterminowe, widoczne na wykresie notowań euro do dolara. Dla okresu przed powstaniem euro wykorzystano notowania marki niemieckiej. Źródło: pb.pl.
Zobacz więcej

Dwa kanały długoterminowe, widoczne na wykresie notowań euro do dolara. Dla okresu przed powstaniem euro wykorzystano notowania marki niemieckiej. Źródło: pb.pl. pb.pl

W reakcji na jastrzębi wydźwięk komunikatu amerykańskich władz monetarnych notowania euro do dolara zeszły na 14-letnie minimum. Przełamanie wsparcia w postaci dołków z 2015 r. w okolicach pułapu 1,05 USD nie musi jednak zapowiadać pogłębienia wyprzedaży (co jest także dobrym sygnałem dla złotego, który w czwartek także był najsłabszy do dolara od 2002 r.). Wszystko dlatego, że znacznie ważniejsza strefa wsparcia leży nieco niżej.

Składa się na nią dolne ograniczenie kanału opisującego notowania euro (a wcześniej marki niemieckiej) do dolara od lat 70. ubiegłego wieku, leżące obecnie na wysokości 1,01 USD. Drugim elementem jest dolne ograniczenie kanału opisującego notowania najważniejszej na świecie pary walutowej od 2007 r. (1,03 USD). Wprawdzie druga z wymienionych linii wsparcia opada, a w drugim kwartale znajdzie się na wysokości 1,01 USD, jednak i tak oznacza to, że potencjał przeceny euro nie przekracza 3 proc.

Do wniosku o wyczerpującym się potencjale umocnienia dolara do euro prowadzi także porównanie obecnej, trwającej od 2008 r., hossy na amerykańskiej walucie do tej z lat 1992-2000. Dzisiejszy dolarowy rynek byka trwa już 8 lat i 5 miesięcy, czyli o 4 miesiące dłużej od poprzedniego, a to wskazuje na wyczerpany potencjał tendencji pod względem czasu. Na nieco większy potencjał wskazuje tylko porównanie głębokości przeceny euro w obu bessach. Żeby wyrównać zasięg spadku od szczytu w 1992 r. do dołka w 2000 r., kurs euro musiałby spaść jeszcze o 9,5 proc., schodząc nawet poniżej 0,95 USD.


Dwa kanały długoterminowe, widoczne na wykresie notowań euro do dolara. Dla okresu przed powstaniem euro wykorzystano notowania marki niemieckiej. Źródło: pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy