Małe fundusze lepiej znoszą korektę niż ich duzi konkurenci

Anna Borys
opublikowano: 08-08-2007, 00:00

Fundusze, które zarządzają aktywami o mniejszej wartości, lepiej radzą

sobie ze spadkami na giełdzie.

W kategorii akcji krajowych

najlepszy ostatnio był PKO/CS

Parasolowy Subfundusz Akcji

Plus. W ostatnim miesiącu

jego klienci zarobili 4,04 proc.,

zaś między 30 lipca a 3 sierpnia

wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła o 0,75 proc. Produkt zarządza aktywami o wartości zaledwie 11,15 mln zł. Tymczasem największy fundusz Arka BZ WKB Akcji, który zarządza portfelem o wartości 6 mld zł, wypracował w ostatnim miesiącu stopę zwrotu na poziomie -4,55 proc. To dobry wynik, biorąc pod uwagę, że notowania niewiele mniejszego Pioneera Akcji Polskich (5,54 mld zł) zjechały 7,85 proc.

Podobnie dzieje się z innymi produktami mieszanymi. Liderem wzrostów w ostatnim miesiącu był PKO/CS Parasolowy Zrównoważony Plus. Jego portfel urósł od 7 lipca o 6,81 proc. Zarządza on aktywami rzędu 6,17 mln zł. Największy zaś Arka BZ WBK Zrównoważony ograniczył straty

swoich klientów do -3,50 proc.

Warto zatem, wybierając fundusz, pamiętać, że sprawniej zarządza się aktywami wartości kilku milionów złotych niż kilku miliardów złotych. Ta zależność nie jest jednak prosta dla produktów inwestujących w małe i średnie spółki. Ich ryzyko podnosi to, że lokują one kapitał w akcjach, które mogą być przewartościowane. Korekta pokazała, że nawet niskie aktywa nie uratowały tego typu funduszy przed silną przeceną. Większość produktów, które inwestują w małe i średnie przedsiębiorstwa, na początku działalności silnie ograniczała napływ nowych środków — potem towarzystwa niestety częściowo z tego zrezygnowały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu